„Pro mne osobně je Madeira skutečným rájem. Blahodárné mořské klima je prosyceno vůní exotických květů. Strmé horské silničky nabízí fantastické výhledy do hlubokých zelených údolí i na azurové mořské pobřeží. Ostré štíty zdejších hor se cudně halí do hustých mraků. Aby byl ráj dokonalý, zbývá ochutnat něco ze zdejších skvělých ryb, zapít neopakovatelným madeirským vínem a zúčastnit se slavného květinového festivalu," vyznává se Loew ze svého vztahu k tomuto ostrovu.

Úchvatné hory

Kromě moře jeho návštěvníci obdivují úchvatné pohledy v hornaté části.

„Přes 1800 metrů vysoké hory mají již alpský charakter a o hřebenové túry není nouze. Největším pokladem Madeiry jsou ovšem úzké stezky podél starých zavlažovacích kanálů „levád", které protkávají celý ostrov. Po nich se dostanete i do nejodlehlejších hlubokých roklí v srdci hor, kde vás obklopí bujný deštný prales jako přenesený z Amazonie," popisuje cestovatel.

Případní zájemci o cestu na Madeiru se nemusí trápit s výběrem vhodného termínu. „Rozdíly mezi ročními obdobími jsou tu minimální a nemyslím, že nějaká část roku je pro návštěvu vyloženě nevhodná. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že během podzimu a zimy je deštivěji a chladněji, ovšem ještě větší rozdíly v počasí a v teplotách panují mezi severem a jihem ostrova,nebo mezi pobřežím a horami. A to kdykoliv, včetně vrcholného léta. Vzpomínám si, jak nás paní domácí z jednoho ubytování zaskočila prohlášením, že tu bývá v květnu podobné počasí jako v lednu," vzpomíná Loew.

Suvenýr vydrží i desetiletí

Z cesty si přivezl praktický suvenýr. „Neodolal jsem a zakoupil tamní víno. Kvalitnější značkyjsou skutečnou delikatesou, která se pochopitelně jinde na světě nevyrábí, a pokud vím, u nás takové ani nelze koupit. A když to vydržíte, vydrží vám ve vinotéce i několik desetiletí," usmívá se.

Loew v Domažlicích

Diashow o Madeiře uvede cestovatel Martin Loew v domažlickém kině Čakan ve čtvrtek 5. března od 19.00 hodin. Předprodej vstupenek v infocentru.

Festival květin – Festa de Flor

Festa da Flor je jednou z největších událostí konajících se každoročně na Madeiře. Celé hlavní město Funchal se na jeden květnový týden zaplaví neuvěřitelnou květinovou výzdobou, probíhají květinové trhy, výstavy a další doprovodný program. Vrcholem je pak nedělní velký průvod, ve kterém za zvuku hudby několik hodin po nábřeží defilují pestré taneční skupiny v květinových kostýmech.