Kytarista Václav Votruba, rodák z Domažlic a kapelník metalových Dark Angels, se v žádném případě nenudí. Vloni vydal se svojí domovskou skupinou album Forever & Ever, letos s kapelou No Belief natočil debutovou nahrávku Silent Doom a aby toho nebylo málo, na konci září mu vyšla u vydavatelství Ifa Records sólová deska Beyond The Underground pod hlavičkou After Rain.


Právě Beyond The Underground patří k nejzajímavějším tuzemským metalovým počinům, které letošní rok nabízí. Václav Votruba zde totiž s řadou známých hostů z celé republiky složili hold tradičnímu doom metalu.


Zatímco tento styl zažíval v devadesátých letech veliký boom, dneska je v útlumu. Po celé republice by se dalo napočítat jen několik málo kapel, které si v pomalých kytarách, uplakaných zpěvech a depresivní atmosféře libují. After Rain jsou jedněmi z nich.


„Od začátku jsem měl jasno, že chci natočit hodně pomalou, melancholickou desku, která by připomněla kapely, jako jsou třeba My Dying Bride či tuzemští Dissolving Of Prodigy. Myslím si, že se nám to ve výsledku povedlo. Každopádně, nesnažil jsem se udělat kopii, ale snažil jsem se o osobitou tvář," řekl mladý kytarista, který na desce pracoval tři roky.


Hlavního zpěvu se ujala plzeňská zpěvačka Jana Zahradníková, jež si mnozí posluchači pamatují z kapel Interitus či Sad.
„Celá deska byla tvořena láskou, což je její největší devizou," komentuje Jana Zahradníková Beyond The Underground.

„Je to pestré tím, že se na tom podílelo tolik různých lidí s různým vkusem a tím pádem je to jedinečné."


Texty jsou podle zpěvaččiných slov o vztahu k lidem, o vyrovnání se s minulostí, o obavách z budoucnosti a o životě, ke kterému bohužel patří i smrt. Kromě Jany Zahradníkové je na nahrávce slyšet i Tom Necrocock Kohout z legendárních Master´s Hammer, Petr Blackie Hošek z projektu Cales či Radek Popel, dnešní zpěvák Dark Angels, s nímž složil Václav Votruba poctu zpěvákovi Black Sabbath a Rainbow Ronnie James Diovi, který před dvěma lety podlehl rakovině.


„Ronnie James Dio byl pro mě jedním z nejoriginálnějších zpěváků. Absolutně nezaměnitelný hlas a melodika. Jakmile jsem dostal nabídku podílet se na tributním songu, neváhal jsem ani na minutu," uvedl Radek Popel.

„Doufám, že se píseň nese ve stejné atmosféře, kterou dokázal Ronnie svým vokálem vykouzlit. Jeho smrt mě zasáhla, ale ne do takové míry jako spousty dalších. Pro mě totiž nezemřel, pořád tu existuje jeho hlas, jen už nevytvoří nic dalšího, ale to, co po sobě zanechal, ho činí nesmrtelným. A o tom pojednává do značné míry i text skladby Save the Dead," dodal.


Sílící tlaky na živé provedení After Rain Václav Votruba razantně odmítá.
„After Rain je pouze studiový projekt, a tak to zůstane navždycky. Netvrdím, že třeba někdy něco nezahrajeme při nějaké zvláštní příležitosti, ale regulérní koncertní kapela to nikdy nebude," řekl Votruba, který se momentálně věnuje natáčení druhé, prozatím bezejmenné desky.
„Oproti debutu bude podstatně agresivnější, mrazivější a vokálně barevnější. Jednáme s několika skvělými hosty, takže mohu říct, že už nyní je na co se těšit," usmál se. Vydání je prozatím v plánu na jaro příštího roku."