Řada kostelů na Domažlicku se zapojí do dnešní celostátní Noci kostelů. Tato akce nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

„Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru – a každý si může sám zvolit, do jaké míry se přiblíží. Smyslem je oslovit, nabízet, ale nevnucovat," popisují cíle akce organizátoři celorepublikové akce.


Vůbec poprvé bude do Noci kostelů zapojen svatostánek na Tanaberku.
„Od 19 hodin jsme připravili program pro děti, protože termín připadl na Den dětí. Stát za to bude i netradiční osvětlení kostela pochodněmi a kanadskými špalky. Stát za to bude i hudební vystoupení asi deseti mladých lidí, kteří na kytary a klávesy zahrají duchovní hudbu," řekla za organizátory Ludmila Brychová.


Součástí programu v kostele sv. Vavřince na Veselé hoře (Vavřinečku) bude pohled do historie tohoto poutního místa.

„Chci představit toto místo ve světle jeho třísetleté historie. Povím, jaký duch doby mu dal vzniknout, jaký z něj udělal stodolu a jaké myšlenkové pochody ho znovu uvedly do liturgického života," nastínil Stanislav Antoš základ svého vyprávění, které začne dnes v 18.15 hodin. V jeho přednášce nebudou chybět ani zmínky o klíčových letech 20. století, která se významně dotkla i tohoto objektu. Vyprávění o vavřineckém kostele navíc zasadí i do obecných informací o jednotlivých historických etapách. Nebudou tak chybět zmínky o vzniku poutních míst v době baroka, o éře národního obrození a podobně.


Premiérovou Noc kostelů si letos prožijí v Klenčí pod Čerchovem.

„Uspořádat Noc kostelů napadlo našeho faráře Libora Bučka. Přihlásil do této akce kostel sv. Martina a já jsem navrhla, že bych mohla udělat společný koncert s panem Seckým, což je náš místní varhaník. Hodilo by se to k této příležitosti a zároveň i proto, že bude možnost lidem, kteří do kostela běžně nechodí, představit varhany, které prošly rekonstrukcí," uvedla Martina Morysková s tím, že jejich koncert začíná ve 22 hodin.

Předtím, v 18 hodin, uspořádá P. Libor Buček prohlídku kostela s výkladem pro děti, jimž zahrají další klenečtí varhaníci – Karel Kokaisl a Barbora Šurinová.

Program Noci kostelů na Domažlicku se v průběhu dne dozvíte v našich krátkých zprávách.

(job, bau, mic)