Jako ´pěst na oko´ už brzy přestane působit ve srovnání s opravenou a pěkně obarvenou fasádou lodi kostela sv. Jana Nepomuckého jeho oprýskaná věž.

Vyroste u ní lešení, které umožní dělníkům napravit vzhled této části památkově chráněného zámeckého areálu, který je v majetku obce Trhanov.

„Na opravu jsme dostali dotaci 200 tisíc korun od ministerstva kultury. V pondělí 14. července nastoupí vybraná firma ANS střecha Domažlice. Začnou stavět lešení a opraví se celá kostelní věž," říká starosta Ondřej Frei.

Na opravu této části památky však na první pohled uvedená suma nepostačí.

„Samozřejmě, že 200 000 nám určitě stačit nebude. Rozpočet na opravu je zhruba 620 tisíc korun" opáčil starosta.

Uvedená částka však postačí na kompletní opravu. Co vše se bude na věži dělat?

„Musí se vyspravit omítka, hlavně ale bude nově pokrytá kopule věže. Na oplášťování je plánován měděný plech a změnu dozná i křížek na vrcholu věže, ten by měl být pozlacený," popisuje starosta.

Před lety nechali Trhanovští opravit loď kostela, těmito pracemi by měly být dokončeny úpravy jeho vzhledu.

„Jedná se o třetí etapu oprav. Při první etapě jsme nechali opravit přední část kostela, tedy od silnice. Naposledy, ve druhé etapě, se dělala zadní část ze zámeckého dvora. Je to kulturní památka, a protože se naše obec nechce zadlužit, snaží se opravy řešit alespoň částečně pomocí dotací. V tomto případě jsme nebyli na první pokus s našimi žádostmi úspěšní, takže jsme vyčkávali, až nějakou dotaci obdržíme," podotkl.

Zatím prý ještě neví, zda věž zůstane stále bílá, nebo sladěná s cihlovou barvou kostela.

„To bude ještě předmětem jednání s památkáři, až bude mít věž opravenou omítku. Tak jsme se s nimi předběžně dohodli," vysvětlil.

Kdy Trhanovští předpokládají, že se kostel ukáže v celé své kráse?

„Opravy by měly být hotové do konce září, ale myslím, že by se – pokud bude přát počasí – mohly stihnout i dříve," uvedl na závěr starosta Frei.