Jejich učitelka Petra Skalová nám přiblížila, jak se v učilišti stávají z mladých dívek kosmetičky.

Jak dlouho jste na škole učitelkou?
Učitelku odborného výcviku dělám zatím jen rok, ale již předtím jsem měla svůj kosmetický salon, takže v praxi v daném oboru mám.

Je o kosmetický obor zájem? Kolik jste letos měli žákyň?
O čtyřletý studijní obor kosmetička je velký zájem. V letošním roce jsme měli ve čtvrém ročníku 17 žákyň, ve třetím 16 a v prvním 26 žákyň.

Čemu se dívky u vás na škole naučí?
Žákyně se naučí vše, co se týká hygieny, významu a složení lidské kůže, péče o ruce, barvení řas a obočí. Naučí se kompletnímu kosmetickému ošetření obličeje i dekoltu, péči o ruce a lakování, líčení obličeje, pedikúře či poradenství.

Jaká část studia je nejnáročnější?
Podle mne asi studium ve druhém ročníku, protože se v něm děvčata naučí nejvíce z kompletního ošetření pleti. Děvčata to, ale všechno v pořádku zvládají.

Co všechno pro své svěřenkyně během školního roku pořádáte?
Pořádáme pro dívky různé kurzy, jako například kurz gelových nehtů, mikromasáže očního okolí, kurzy líčení a jiné. Jezdíme na exkurze do Plzně, navštěvujeme kosmetické salony, prezentujeme se na akcích v Klatovech i Tachově a navštěvujeme penzion pro seniory, kde děvčata nabízejí své služby.

Kde mohou absolventky vaší školy následně najít uplatnění?
Většina děvčat se po skončení studia přihlašuje na vyššší odborné nebo vysoké školy, většinou se zdravotnickým zaměřením. Samozřejmě, že děvčata, které chtějí pracovat v kosmetických službách, si práci vždy najdou. Mohou si založit i svoje vlastní studia. Uplatnění dívky najdou spíš ve větších městěch, kde je vyšší klientela.

Co by si měly dívky ze školy odnést, co jim kladete na srdce?
Na naší škole je především kladen důraz na slušné vystupování při styku se zákazníkem.

Jaká by tedy podle vás měla být správná kosmetička?
Měla by mít slušné a společenské chování, estetické cítění a dodržovat osobní hygienu. Důležité je, aby se po skončení studia věnovala své praktické činnosti. Udržovat přostředí provozovny, vzdělávat se v oboru, ale hlavně se věnovat, pomáhat a naslouchat svým klientkám.

O jaké kosmetické služby je v poslední době největší zájem?
Velký zájem je stále o kompletní ošetření pleti – povrchové i hluboké čištění, barvení řas a obočí, napářku a masáž obličeje či aplikaci masek, ale také o gelové nehty.