„Jde o úplně novou hru a jsme teprve asi třetí, možná i druhý amatérský soubor, který představení sehrál,“ tvrdí režisérka Hana Žáková.

Ať žije Bouchon je hra dvou nejhranějších současných francouzských autorů komedií. Jde o hru plnou humoru a komických situací. Bouchon je malé francouzské městečko, z něhož se většina jeho obyvatel už dávno odstěhovala. Jenom starosta Jacques společně se svou sekretářkou Odette a bratrem Nicolasem se ze všech sil snaží svoje město zachránit a vyždímat z Evropské unie dotace na nejrůznější nesmyslné projekty. Po příchodu eurokomisařů se pak starosta rozhodne vyhlásit Bouchon dvacátým šestým státem evropského společenství a sám sebe jeho prezidentem.

„Myslím, že diváky hra zaujme. Jednání úředníků je totiž na celém světě stejné a každý si jistě dokáže různé humorné situace převést na vlastní zkušenost,“ popisuje režisérka s tím, že soubor už dlouho žádnou divadelní hru ze současnosti nehrál.

Zájem diváků však potvrdil i zaplněný sál kina při pouťové premiéře.

„Na Anenské se vždy hraje příjemně. Lidé jsou na nové hry natěšení,“ říká Žáková a dodává, že velmi příjemná atmosféra vládla i během zkoušení hry, které je o prázdninách vždy náročnější. „Nakonec se nám ale podařilo dát dovolené dohromady. Problémem při zkouškách byla například scéna, kdy měla jedna herečka skočit z okna. Musela skákat po hlavě, čehož se bála, ale nakonec se to ukázalo jako nejjednodušší,“ vzpomíná ochotnice, podle které je ale na hře ještě spousta práce.

„Musíme ji trochu vypilovat, člověk během zkoušek časem začne ztrácet soudnost a musí potom podle reakcí diváků zjistit, kde hra drhne,“ vysvětluje a dodává, že hra klade vysoké nároky na herce kteří jsou téměř neustále na jevišti a musejí si pamatovat velké množství textu.

„Hru jsem také vybírala dosti narychlo, ale nakonec jsem byla moc spokojená a hercům, technikům a vůbec celému ansámblu moc děkuji,“ poznamenala režisérka.

Zbytek prázdnin budou horšovskotýnští ochotníci odpočívat. Na podzim je totiž čeká kromě dalších repríz Bouchona také příprava na Národní přehlídku venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou, na kterou se divadelníci chystají v polovině října.