Tříkrálová sbírka byla v Horšovském Týně zahájena ve středu odpoledne mší v kostele svatého Petra a Pavla.

Čtyřiatřicet dětí v kostýmech tří králů bude chodit koledovat až do úterý 12. ledna.

„Letos se přihlásilo mnohem více dětí než vloni, takže po Horšovském Týně a okolí bude chodit dvanáct skupinek. Máme děti ze všech základních škol v Horšovském Týně, ale také ze soukromé školy Adélka v Mašovicích. Je třeba zmínit ochotu lidí, kteří se o děti starají po návratu a připravují pro ně horký čaj a něco k snědku. Některé ženy pro ně napekly štrúdl nebo bábovky, což ocení děti, když se vrátí hladové,“ řekla jedna z organizátorek Jana Tomášková s tím, že pod záštitou horšovskotýnské fary se koná Tříkrálová sbírka i v Bělé nad Radbuzou, kde se koledníci vydali do ulic už v pondělí.

Výsledek letošní Tříkrálové sbírky bude jako každoročně rozdělen do tří částí.

„Jedna podpoří takzvané adopce na dálku, druhá bude věnována terénní sociální službě v Domažlicích a třetí část ze sbírky pomůže Domu sv. Zdislavy pro matky s dětmi v Havlovicích. Nejde však jen o konkrétní číslo, ale o ochotu lidí setkat se s koledníky, kteří jim nesou štěstí a zdraví, to je podstata sbírky,“ vysvětlila Tomášková.

Mezi letošními horšovskotýnskými koledníky je i Matýsek, kterému jsou necelé dva roky.


„Matýsek je taková naše ozdoba, ale koledovat chodí i děti prvních a druhých tříd, které starší děti zaučují,“ dodala Tomášková.

Částka, kterou malí králové vyberou, bude spočítána v druhé polovině ledna.