Opředena tajemstvím doprovázeným pověrou i ´zaručenými´ účinky je kolébka, jež se nachází v Pamětní síni Jana Sladkého Koziny v Újezdě.

V Kozinově statku mají v chodské senci nejen letitý nábytek, ale také malovanou kolébku. A právě tento předchůdce postýlek pro nejmenší, který v posledních letech opět přišel do módy, je známý zajímavou pověrou.

„Kdo si u nás zakolíbá, má velkou naději, že bude chovat," říká Miluše Radová, která má pamětní síň na starosti.

„Na konci července nám na obec přišel opět další dopis mailem. Psala nám kamarádka ženy z Prahy, která si u nás zakolíbala a už má potomka," říká starosta Václav Kalčík.

V Újezdě je to přesně podle rčení: kdo nevěří, ať tam běží. Miluše Radová má několik kopií dopisů od šťastných rodičů pečlivě uložených u Kozinů v zásuvce stolu, další mají na obecním úřadu.

„S manželkou jsme navštívili Domažlicko a také vesničku Újezd a Pamětní síň Jana Sladkého Koziny, která se nám moc líbila. Zaujala nás kolíbka, s níž když si podle pověsti někdo zakolíbá, do roka a do dne ji doma potřebuje. Zakolíbali jsme si a opravdu se nám do roka narodila krásná dcerka, jejíž foto posíláme v příloze. Ať už je něco pravdy, či nikoliv, na této pověsti, vyšlo to dokonale. Pokud bychom plánovali dalšího potomka, rádi si přijedeme opět zakolíbat," vyjímáme z dopisu Jitky a Radka P. z Třebíče, jimž se narodila dcera Terezka.

„V polovině května 2012 jsme byli s dětmi – čtvrťáky na škole v přírodě v Dílích a zašli také do vašeho muzea. Doprovázela nás paní vychovatelka, která si pokolíbala a 15. 5. 2013 v Praze-Podolí začala kolíbat své třetí dítě – Matouše (má dcery 12 a 15 let) . Dovolila jsem si Vám tuto povzbuzující zprávu se souhlasem maminky předat. Ať se daří v krásném a příjemném koutku naší republičky," napsala mimo jiné Milena Kožová ze Základní školy Hornoměcholupská v Praze 10. A protože se říká do třetice všeho dobrého, zmíníme i poslední příklad.

Záznam o tom, jak ´pokolíbání´ pomohlo rodičům k dítěti, je i v návštěvnické knize.„Před 5 lety jsem si pohoupala kolébku, dnes máme 4letého syna, který je tu s náma. Na přání syna jsem pohoupala kolébku znova, tak uvidíme za rok," čteme ze záznamu z 30. července 2013, jenž je podepsán Nikola, David a Štěpánek (Kladno).

„Máme z těchto sdělení šťastných rodičů obrovskou radost a těší nás, že se k nám mnozí vracejí," říká průvodkyně Radová.

Na nás i návštěvnících Kozinovy pamětní síně pak nechává ona i starosta obce Újezd Kalčík, abychom si sami rozmysleli, zda budeme věřit tomu, co se o kolébce traduje.

Dokladem toho, že příchozí ať už ze zvědavosti či v touze po dítěti skutečně kolíbají, je i další žena, která Újezd navštívila právě minulý týden.

„Naší dceři je třicet let a rádi bychom už měli vnouče. Budeme ji sem muset přivézt," řekla nám s úsměvem turistka z Prahy a posléze si zakolébala s tím, že to třeba bude mít ten správný účinek a vnoučete se konečně dočkají.

To, zda kolébka skutečně ´účinkuje´, si mohou lidé vyzkoušet během turistické sezony do 30. září, a to od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou.