Děti od svých prarodičů a někdy i praprarodičů zjišťovaly, jak trávili volný čas, jak dříve vypadala škola, jaké dárky dostávali pod stromeček a jak trávili například Vánoce, jakou měli nejoblíbenější hračku a mnoho dalšího. Výsledek své téměř půlroční práce vystavily v kdyňském MKS.
„Děti na projektu pracovaly od loňských Vánoc. Úkol jsme jim zadali před vánočními prázdninami, protože právě vánoční čas je přímo stvořen k tomu, aby se lidé na chvíli zastavili a společně si popovídali," vysvětlila učitelka Lenka Žambůrková.

Dětem se prý úkol ze začátku moc nelíbil a zdál se jim příliš náročný, pak se do něj zakously a své babičky a dědečky vyzpovídaly. Ti byli přímo nadšení.
„Prarodiče za námi chodili a se slzami v očích nám děkovali. Někteří dokonce přiznali, že díky projektu našli se svými vnoučaty k sobě cestu," pokračuje Žambůrková.

„S babi a dědou si povídám rád a docela často. Babička měla velkou radost, když jsem se jí zeptal na její dětství. Vyprávěla mi, že měla velmi ráda svého plyšového medvídka a děda zase malé letadélko. Neměli tolik hraček jako my, ale z jejich doby jim závidím, jak hodně si hráli venku," řekl Daniel Valtr.

Své prarodiče zpovídal i Petr Hromada.
„Divím se, jak všechno dokázali. Kdybychom my byli v jejich době, byli bychom asi úplně v loji. Museli hodně moc pracovat a k tomu se učit, na hraní měli hodně málo času a přitom zažívali venku s kamarády velká dobrodružství. To bych taky chtěl."

„Mně babička vyprávěla, že když byla malá, musela hodně pomáhat rodičům jak v domácnosti, tak i s dobytkem a ještě se starala o mladší sourozence. Do školy chodila třeba i dva kilometry pěšky. Dneska je to úplně jiné. Máme to mnohem snazší," myslí si Lucka Weissová.

Na výstavě mohli návštěvníci vidět, co všechno děti o své rodině zjistily, ale obdivovat i předměty, které se v době mládí jejich rodičů a prarodičů používaly.
„Děti nosily staré fotografie, různé dokumenty, jako například školní zprávy, které se dřív dávaly místo vysvědčení. My jsme dětem pomohli zpracovat stromy života. Některé se dopracovaly až do roku 1885," dodala Žambůrková s tím, že škola jistě připraví další zajímavý projekt, který dostane děti od počítačů.