Píše se rok 1814 a celá Evropa slaví po létech krutých bojů vytoužený mír. Na zámku Schönbrunn ve Vídni se schází rakouský císař František I. s anglickým vyslancem. Důležité rozhovory řídí kancléř Metternich. Po vyčerpávajícím jednání je třeba trochu toho uvolnění, a tak se císař vydává na návštěvu do Kdyně, aby si zde v překrásných zahradách odpočinul. Kdyňský lid svého panovníka nadšeně vítá.

Tak to ve Kdyni vypadalo přesně před 202 lety, kdy město císař navštívil.

„Protože zde nemáme žádnou pouť, rozhodli jsme se, že každoročně tuto významnou historickou událost přiblížíme zábavnou formou dnešním obyvatelům a návštěvníkům města Kdyně," řekl starosta Kdyně Jan Löffelmann.

Císařské slavnosti se odehrávaly v parku u muzea. Během osmihodinového programu vystoupilo 22 účinkujících, kteří odehráli 21 představení.

Návštěvníci se mohli občerstvit i prapodivnými staročeskými jídly, jako byl například staročeský hambáč nebo staročeský gyros. Tyto pochoutky, které byly vytvořeny převážně z bramboráku, bramborových placek a dochuceny uzeným masem a cibulí nebo česnekem, bylo možné spláchnout sklenicí piva nebo třeba medovinou.

Obrovskou atrakcí byl i černý drak, který ačkoliv na osazenstvo slavností mával, přízeň hlavně těch nejmenších návštěvníků si ale nezískal.