Nebylo by to prý ono, pokud by z kulturního kalendáře malé obce na Staňkovsku vypadl Kateřinský věneček.

„Kateřinský věneček pořádáme my ženy už od roku 1951,” říká Marie Nohavcová, která dělá předsedkyni Českého svazu žen v Čermné. Ještě předtím Kateřinský věneček pořádal tamní ženský spolek, který předcházel současnému ČSŽ.

„Při Kateřinském věnečku nesmí žádný rok chybět pěkná tombola. daří se nám ji sehnat, neboť máme velice dobrou spolupráci se zemědělci, přispívá nám do tomboly i staňkovská pekárna. Když máte známé, tak to jde,” říká 75letá kantorka ve výslužbě.

Paní Nohavcová totiž úctyhodných 42 let učila v Základní škole v Kolovči a když šla do důchodu, nesložila ruce do klína. Nejenže byla od roku 1964 zapisovatelkou ženského spolku, ale přes 40 let už mu také velí. A aby toho nebylo málo, činorodá důchodkyně dosud pomáhá s administrativou na obecním úřadu a píše obecní kroniku.

„Na obci dělám jen administrativu, ale s počítačem nekamarádím. Už jsem našim ženám říkala, aby to předsednictví některá po mně vzala, ale nechce se jim,” říká s úsměvem.

Zajímáme se, kdy bude ten nejbližší ´Kateřinský´.

„Připravujeme ho na sobotu 26. listopadu. Bude se konat od osmi hodin večer v bývalé škole, kde vznikl spojením dvou tříd sál, kam se vejde osmdesátka lidí. Ale stačí to, vždyť i s dětmi je nás v obci 223. Ani letos nebude chybět bohatá tombola.Ta se pak bude – stejně jako v minulých letech – tahat. U nás to děláme tak, že se vezme cena z tomboly a hned se vytáhne lístek, který ji vyhrává. Lístky si kupují příchozí za 20 korun a míváme téměř stovku cen. Abych nezapomněla, hrát nám bude Crystal band Zdeňka Peroutky,” říká paní Nohavcová s tím, že tento způsob jim vyhovuje.

Kateřinský věneček není první ani poslední akcí, kterou mají čermenské ženy na svém kontě. V obci se tradičně starají o zatahování svateb a s ostatními spolky, dobrovolnými hasiči a sokoly, společně připravují i další akce.

„23. října jsme měli vítání občánků. Sice jsme vítali pouze jedno dítě, ale veselo bylo, neboť pak následovalo posezení s důchodci. Na 3. prosince připravujeme rozsvěcení vánočního stromku a mikulášskou nadílku, hned den nato budeme dělat sbírku pro Diakoniii Broumov, již pořádáme dvakrát do roka,” vysvětluje předsedkyně ĆSŽ Čermná a přidává pozvání:

„Přijeďte se k nám na Kateřinský věneček určitě podívat, bude legrace.”