Během na dlouhou trať se dá nazvat snažení, jež vzniklo v Poběžovicích na základě myšlenky zakládajících členů Občanského sdružení Dobrohost Josefa Böhma a Jaroslava Paula. Ti se rozhodli obnovit drobnou stavbu, kapličku svatého Prokopa, která kdysi zdobila křížení cest Poběžovice – Otov a Zámělíč – Šitboř.

Kapličku si jako již zchátralou stavbu dobře pamatují dnešní padesátníci, během následujících let se však úplně zbortila a místo zarostlo nálety. Málokdo ví, že dnes neexistující cesta kolem kapličky ze Zámělíče do Šitboře měla pro obyvatele prvně zmíněné vsi obrovský význam.

„Jednalo se o ´todstrasse´ – cestu mrtvých. Spojovala už od středověku Zámělíč se Šitboří, neboť k šitbořskému kostelu patřili farníci ze Zámělíče, kteří na tamním hřbitově pohřbívali své mrtvé," uvedla k historii místa Marie Špačková ze Zámělíče.

Občanské sdružení Dobrohost, které mělo za sebou úspěšnou obnovu křížku u poběžovického hřbitova, neodradily od záměru okolnosti, které nastaly. Střízlivý odhad nákladů na obnovení kaple činil 100 000 korun, proto byla snaha získat dotaci.

K odkrytí základů kapličky a jejich vysvobození z křoví došlo v únoru 2011. Bylo požádáno o dotaci z krajského programu, který přispívá mimo jiné na drobnou architekturu.

V roce 2012 přišlo rozhodnutí Plzeňského kraje, že žádost o dotaci nebyla kladně vyřízena. Členové sdružení Dobrohost, kteří mezitím shromažďovali stavební materiál z bouraného objektu bývalých kasáren, byli nuceni práce pozastavit. Ani v dalším roce jejich žádost neuspěla, další proto směřovala na fond Občanského fóra Opomíjené památky, ale v říjnu 2013 bylo jisté, že opět neuspěli. Představitelé města se nakonec rozhodli, že obnovu kaple podpoří finančně a zajistí i provedení odborných zednických prací a nezbytnou úpravu okolí.

Tříleté snažení o obnovu kapličky sv. Prokopa vyvrcholilo den před svátkem sv. Václava, kdy stavbu vysvětil poběžovický farář P. Michael Jan Špán. U silnice na Otov se ten den sešly desítky lidí, aby byly přítomny slavnostnímu aktu.

„Cesty, které tudy kdysi vedly, již neexistují. Současná cesta do Otova, která byla vybudována v roce 1928, ani nekopíruje původní. Mám radost, že se podařilo tříleté úsilí dotáhnout ke zdárnému konci a děkuji všem, kteří se o to zasloužili. Rád bych vyzdvihl zednickou práci pana Jaroslava Bendy, pracovníka Služeb města Poběžovice, který námi započaté úsilí zednicky dotvořil do dnešní podoby," uvedl mj. za sdružení Dobrohost Karel Špaček.

„ Byl bych velice rád, pokud by noví zastupitelé pokračovali v podpoře aktivních občanů a sdružení, jakým je právě Dobrohost. Za Město Poběžovice děkuji všem jeho členům i těm, kteří jim byli při obnově kapličky nápomocni. Jsem přesvědčen, že členové sdružení budou ve svých aktivitách pokračovat," uvedl starosta Hynek Říha předtím, než rozdal pamětní listy ´na jméno´ těm, kteří se na obnově kaple podíleli.

Poběžovický farář P. Michael Jan Špán po slavnostním přestřižení pásky vysvětil kapličku a vyzval ke sjednocení ve víře a lásce. Závěrečná slova o historii stavby patřila duchovnímu otci myšlenky obnovy kaple Josefu Böhmovi, po jehož slovech následoval přípitek.

V Mikroregionu Dobrohost tak přibylo další hezké místo, které bude svým způsobem ´zdravit´ kolemjdoucí turisty i okolo projíždějící motoristy.