Bigbít ve Staňkově možná zažije malou renesanci.

Nejen, že tuto sobotu se bude v tamní sokolovně od 19 hodin konat akce s názvem Shock of Rock, na které vystoupí okresní hudební skupiny Buttara, Trambus a Telefon, ale po desetileté pauze se opět dala dohromady staňkovská kapela S.A.P. I ona zahraje o víkendu v sokolovně a při této příležitosti vám přinášíme rozhovor s kapelníkem, kytaristou a zpěvákem Petrem Benešem.

Při jaké příležitosti kapela vznikla, dokdy jste hráli a proč jste se rozpadli?

Začátek kapely S.A.P. sahá do roku 1987. Dali jsme se dohromady s bubeníkem a začali zkoušet, neboť 'tenkrát' se hrálo o sto šest. Víkend co víkend byl bigbít, a tak nás to tolik chytlo, že jsme postavili kapelu. Začátky byly spíše metalové, ale časem jsme přešli na klasický bigbít. Po několika personálních změnách jsme v roce 2001 ukončili činnost. Rozpad kapely asi musel přijít, protože ubýval čas na zkoušení, ubývalo hraní.

Co bylo impulzem dát se po deseti letech znovu dohromady?

Impulz po deseti letech byl dnes již nehrající basák Luboš Oulík, který mě kontaktoval v roce 2011, zda nedáme dohromady pár věcí a o pouti nezavzpomínáme na bigbít. Po deseti letech pauzy to byla zajímavá nabídka, zbývalo jen dát dohromady celou partu. Nad moje očekávání bylo to, že když jsem oslovil zbytek kapely, tak byli všichni pro.

Jaká byla původní sestava a kdo je v kapele nyní?

Původní složení kapely bylo: Petr Beneš, Milan Khas, David Kaas, Martin Hrubý. V tomto složení jsme natočili demo Live. CD Krevní skupina Bigbít s námi natáčel Luboš Oulík, který v kapele působil 2 roky. Nyní hrajeme ve složení: Petr Beneš, Petr Vlček, Martin Škarda, Martin Hrubý.

Rozumíte si? Jste dobrá parta?

Řekl bych, že si rozumíme a jsme v pohodě i mimo zkušebnu a pódium.

Co hrajete? Jaká hudba je vaše 'krevní skupina' a jak zníte?

Hrajeme to, co tenkrát, takže bigbít. Oprašujeme staré věci, jak naše, tak převzaté. Naše krevní skupina je bigbít a doufáme, že do budoucna budeme moci fanouškům tohoto stylu nabídnout více. Myslím tím i po zvukové stránce.

O čem jsou vaše vlastní písně? Kde berete inspiraci?

Naše písně jsou o životě. Láska, pivo, rock´n´roll.

Představte nám stručně vaši diskografii.

V naší diskografii je S.A.P. Live, S.A.P. Krevní skupina Bigbít, Domažlická rockscéna a Západočeský rock 2.

Je Shock of Rock vaše první vystoupení po znovuobnovení kapely? Těšíte se, nebo jste nervózní?

Shock of rock je od znovuzrození již několikátou příjemnou záležitostí. Na akci se moc těšíme, protože jsme měli možnost s Kájou a Přemkem již spolupracovat a kluci to maj zmáklý, takže žádná nervozita.

Co vlastně znamená S.A.P.?

Zkratka S.A.P. vznikla již dávno, tak snad dnešní 'fans' prominou. Spolek alkoholických případů.

Máte myšlenky třeba i na vydání nové desky? Samostatné či společné s jinou kapelou…

Natočit pár věcí samozřejmě plánujeme! Jestli to bude CD? To zatím nevíme.

Kde vás kromě Shock of Rocku ještě uslyšíme hrát?

Kromě Shock of Rocku, který se koná 23. února ve staňkovské sokolovně, hrajeme také 29. března s Telefonem a Medy Gangem v Neuměři. Další vystoupení mohou zájemci sledovat na webových stránkách www.sap-rock.cz. Akce se průběžně doplňují.