Zámek Depold v Kanicích se probouzí z mnohaletého spánku. Pod taktovkou nového majitele a jeho prvotních záchranných kroků se pomalinku vynořuje zajímavý objekt, který by se občas mohl stát centrem zajímavých setkání. Jedno takové má areál aktuálně za sebou.

O víkendu se v něm konala velká akce pro veřejnost, která byla pojata převážně jako dětský den, ale na své si přišli i dospělí návštěvníci. Měli možnost projít si budovu, která dlouhá léta chátrala, zhlédli zásah odborného arboristy Tomáše Hupače, který se svým týmem ošetřil buk v zámeckém parku, a předvedl i ukázku záchrany zraněného. Duchovní rozměr setkání podtrhly nedělní bohoslužby v jídelně zámku. „Těch se zúčastnilo 60 lidí," připomněl kastelán zámku Petr Frolík.

Víkendový program využilo k návštěvě více než 400 návštěvníků. Bylo k nim milosrdné i nevypočitatelné počasí. „Déšť přišel v době přednášky a dětských atrakcí, které se většinou odehrávaly v zámku, takže téměř nic nepokazil," zmínil Frolík.

Pořadatelé připravili výstavu dětských kreseb s motivem medvědů v tzv. medvědáriu, v jejím sousedství byla nainstalována prodejní expozice plyšových medvědů.

„Zakoupením některého z nich nebo vína Chateau Depold mohli přítomní přispět na opravu zámku nebo vybudování dětského hřiště v areálu zámku," popsal Frolík.

Výstava Příběhy bezvýhradné lidskosti připomněla osobnost Přemysla Pittera. K ní se ve své přednášce vrátil i Pavel Neústupný.

Pitter byl kazatel, spisovatel a sociální pracovník. Za druhé světové války přes přísné zákazy navštěvoval a zásoboval Židy. Po válce zažádal o znárodněné zámky v okolí Prahy a zde se staral dohromady o zubožené německé, židovské a české děti. Po Únoru 48 musel Československo opustit.

Sobotní odpoledne zpestřily i vystoupení dětského sboru Brána, projížďky na koních i táborák.

Zájemci se do kanického zámku mohou podívat i o nadcházejícím víkendu. Od pátku do neděle bude otevřen od 10 do 19 hodin. Budou v něm pokračovat výše zmíněné výstavy. Prohlídka zámku bude připravena v sobotu od 10 hodin.

Na srpen je pak naplánována další akce pro veřejnost – ochutnávka kvalitních vín. Podobná akce proběhla poprvé již vloni.