Nevelký zájem veřejnosti zaznamenali v neděli odpoledne pořadatelé Dětského chodského bálu.

„Naše Mateřské centrum Benjamínek ho pořádalo už podruhé v rámci projektu Poznávat svět nás baví, který finančně podporuje Plzeňský kraj," řekla nám před jeho konáním předsedkyně Benjamínku Simona Vroblová Váchalová.

A třebaže se pořadatelé snažili připravit pro děti – krojované i nekrojované – pestré odpoledne plné her a tancování, mrákovská dudácká muzika Bulácí hrála hlavně pro ´své´, tedy děti ze souboru Mráček, které na bále měly vystoupení.

„Je to škoda, že není větší zájem," řekl Deníku konferenciér Josef Johánek, zatímco děti rozdělené do tři družstev házely brambory do sklepa, což byl hod míčkem do otvoru v kartonu. „Já ten zelený házet nebudu," rozplakala se čtyřletá účastnice bálu a běžela k mamince.

„Ona ví, že do sklepa patří jen žluté brambory," hájil její počínání tatínek. Nakonec byly slzičky zažehnány poté, co malá Petruška dostala na výběr mezi žlutým a oranžovým bramborem, přičemž si vybrala žlutý.

Malí bálovníci pak měli za úkol doběhnout ke stolku s lentilkami, jednu sníst a předat štafetu. Legraci si užili při tancování s balónky mezi čely a nechyběla ani oblíbená ´židličková´. Za každou soutěž dostali sladkou odměnu.

„Líbí se mi, že děti hned po příchodu dostaly perníkové srdíčko a předkreslený obrázek a mohly si ho vymalovat," řekla Deníku jedna z maminek.

Vůbec nejmladším krojovaným účastníkem bálu byl teprve osmiměsíční Filip Vrobel z Milaveč, mladší syn předsedkyně Benjamínku, nejmladší tanečnicí v kroji pak 16měsíční Terezka Hladíková z Domažlic, již přivedla na bál s jejím 4letým bráchou Martínkem maminka Jiřina.

„Martínek má kroj vypůjčený z Postřekova, ten Terezčin je rodinné dědictví. Nosila jsem ho už já a ušila ho moje prabába Ludmila Bernardová," odpověděla maminka Hladíková na náš dotaz, zda bylo nákladné dětem chodské kroje opatřit.

Malí účastníci si bál užili a odcházeli spokojení. Ale co pořadatelé?

„Trochu to po loňsku pro nás bylo překvapení, že přišlo málo dětí, i když vím, že zájem veřejnosti o různé akce všude rok od roku upadá. Ale nenecháme se odradit a třetí Dětský chodský bál bude! Dáme na rodiče, kteří nás v neděli upozornili, že by bylo vhodné změnit termín, posuneme ho na říjen," zhodnotila akci předsedkyně Benjamínku.