Žánrové zaměření rodačky z města Tuzla je podobně široké jako její interpretační záběr od zpěvu přes klavír a další klávesové nástroje až k multiinstrumentální šíři. Kdyňským koncertem chce vzdát hold především spisovateli Norbertu Frýdovi při příležitosti 110. výročí jeho narození, ale své letošní programy věnuje také malíři a sběrateli jihoslovanských písní Ludvíku Kubovi, který se narodil před 160 lety.

Ve Frýdově životě v terezínském ghettu za 2. světové války nachází interpretka i autorka paralelu s bosenskou válkou v 90. letech. Navíc spisovatel spolu s dalším terezínským vězněm Karlem Reinerem, jehož tvorba Aidu Mujačić rovněž zaujala, vytvořil pásmo dětských písní Květovaný kůň a představení Esther. To společně oba významní čeští umělci v Terezíně inscenovali.

„Program také reaguje na to, že Frýdův otec coby voják rakousko-uherské armády sloužil na Balkáně a byl fascinován zdejším žánrem milostných písní, takzvanými sevdalinkami,“ upřesnili ke koncertu pořadatelé z Městského kulturního střediska „Modrá hvězda“ ve Kdyni. A zdůraznili, že umění Aidy Mujačić ústí „v naději, že láska zvítězí nad nelidskostí“.

V současnosti žije hudebnice a performerka v Praze. Nejen tam, ale v celé České republice seznamuje publikum s bosenskými lidovými písněmi. Jsou mezi nimi také židovské v jazyce ladino, tedy staré španělštině. I tyto písně sbíral na Balkáně koncem 19. století významný český malíř a národopisec Ludvík Kuba.