Po druhé hodině odpolední přijely na náměstí Republiky historické vojenské vozy Convoy Klubu 3. armády Plzeň a Old Car Rangers Praha. Dospělí s nadšením prozkoumávali džípy, děti si zase chtěly osahat kulomet, vyzkoušet helmu nebo se posadit za volat. Dětem pak členové konvoje rozdávali také americké vlaječky.

„Dospělé zajímají hlavně auta samotná, děti si pak prostě chtějí na chvilku 'zahrát na vojáky'," uvedl jeden z příslušníků konvoje Miroslav Weber. On sám má doma ještě jeden americký vojenský džíp a další renovuje. „Je to náročný koníček, který stojí čas i peníze, ale jak mu jednou propadnete, není cesty zpátky. A manželka to naštěstí toleruje," dodal se smíchem.

Poté, co si návštěvníci prohlédli konvoj, následovalo za doprovodu americké a české hymny uctění památky osvobození města u pamětní desky na budově radnice, proslov starosty Václava Mothejzíka a položení květin.

Poté se posádky vozidel vydaly do další zastávky na své cestě – města Staňkov, kde kromě prohlídky vozidel a pietního aktu proběhla také krátká ukázka dobové přestřelky u budovy radnice.

Sobotní bitva

Hlavní oslavy v Horšovském Týně však proběhnou v sobotu. Na programu jsou koncerty, pietní akt, ale největším lákadlem je bezesporu dobová ukázka květnových bojů mezi americkou a německou armádou.

Město bylo osvobozeno americkou armádou 5. května 1945. Menší boje probíhaly už u sv. Anny a při postupu do města docházelo k lokálním přestřelkám, například u horšovskotýnského hřbitova. Město bylo osvobozeno v 19.38 hodin.

Už zítra nadšenci z klubů vojenské historie rozbijí své tábory ve městě – vojáci z US Army se usídlí v areálu chovatelů, příslušníci Wehrmachtu přímo na náměstí, kde v sobotu v 16 hodin propukne bitva.

„Ustupující německá armáda se stáhne do města a vyčkává na příjezd amerických vojsk. Ve čtyřicátém pátém totiž Němci dostali rozkaz bránit město do posledního kamene," popisuje chystanou přestřelku jeden z organizátorů Radek Toman, který sám v sobotu oblékne uniformu poddůstojníka německého Luftwaffe.

Ke střetu armád dojde na silnici mezi náměstím Republiky, kde budou stát diváci, a kostelem sv. Petra a Pavla.

Zúčastnit by se mělo kolem 50 nebo 60 bojujících z Klubu 3. Armády Plzeň, Old Car Rangers Praha, Kluby vojenské historie 20. PzD Plzeň a Klubu vojenské historie posádkového velitelství Dobřany.

Program oslav:

Pátek 8. května
Možnost prohlídky dobového tábora US Army (areál chovatelů, Sady P. Bezruče) a tábora Wehrmachtu (nám. Republiky)

Sobota 9. května
15.00 – koncert Vysoká tráva, horšovskotýnská bluegrassová kapela + Singtet
15.30 – oficiální zahájení, slovo starosty města H. Týn a zástupců americké ambasády
15.45 – pietní akt u pamětní desky radnice
16.00 – dobová ukázka z květnových bojů 1945 na nám. Republiky
16.30 – koncert „Harlemania! a Petra Ernyeiová" – žhavý jazzový orchestr pod vedením kapelníka Marka Rejhona
18.00 – koncert Vysoká tráva
18.30 – zakončení večera s kapelou COVERGANG
Možnost zakoupení pohlednic s pamětním razítkem, občerstvení zajištěno. Moderuje D. Brabec.