Začátek Anenské pouti v Horšovském Týně tradičně doprovází premiéra nové divadelní hry v podání horšovskotýnských ochotníků. Ti se letos rozhodli do svého repertoáru přidat komedii z pera držitelky Pulitzerovy ceny, Američanky Pauly Vogel, nazvanou Nejstarší řemeslo.

„Hra je o starých, vysloužilých prostitutkách, které stále provozují své povolání a musejí se vyrovnávat s novotami, nástrahami a problémy moderní doby,“ popsala hru režisérka Hana Žáková. „Myslím, že každý divák si ve hře najde nějaký problém, který sám zná a který je mu blízký,“ dodává.
Režisérka při výběru hry brala v potaz i obsazení. „V našem souboru je převážná většina žen a v divadelních hrách přitom často převažují mužské role,“ vysvětluje Žáková. Hru s pěti ženskými postavami proto zvolila i z toho důvodu, aby si horšovskotýnské divadelnice pořádně zahrály. „Zkoušení jsme si dost užívaly,“ dodala.

Režisérka připomněla, že Anenská pouť je pro premiéru nové hry přitom poměrně nepraktický termín: „Vždy musíme doufat, že to zvládneme. Je to čas dovolených a bývá problém dát dohromady všechny členy na zkoušky.“ Odměnou ochotníkům pak bývá vděčné publikum, které se v horšovskotýnském kinosále o Anenské pouti schází.

„Přijde spousta cizích lidí, bývá plný sál, vládne příjemná atmosféra, publikum je vstřícné a dobře naladěné,“ tvrdí Žáková.

V roli prostitutek se představí Petra Tauerová, Andrea Dufková, Blanka Petlánová, Vlasta Langová a Miloslava Baxová.

Představení začíná dnes od 20 hodin v horšovskotýnském kinosále. Vstupné je čtyřicet korun a kvůli několika peprnějším výrazům, které zazní z úst stárnoucích prostitutek, není hra vhodná pro děti.