Známý Český herec Jaroslav Dušek zavítal do Horšovského Týna s divadelním představením Čtyři dohody. Stovkám návštěvníků kina představil zábavnou formou kód chování vycházející ze staré indiánské moudrosti Toltéků, popsané v knize Čtyři dohody Dona Miguela Rize.

Jaké bylo vaše první setkání s knihou čtyři dohody?
Knihu Čtyři dohody jsem spatřil v jednom knihkupectví a zaujal mě její obal. Zakoupil jsem ji a přečetl ještě v noci jedním dechem. Od té doby je se mnou.

Čtyři dohody hrajete už od roku 2005, mění se představení nějak? A změnili se za ty roky diváci?
Všechno se mění, i my se měníme. Ta změna je čím dál patrnější.

Ve Čtyřech dohodách se snažíte diváky o něčem poučit. Stalo se vám při představení, že naopak vás někdo obohatil nějakou zajímavou myšlenkou?
Ano, děje se to velmi často. Spíš po představení než přímo při představení. Diváci přicházejí a obdarovávají nás svými vhledy. Je to obohacující.

Dokážete si reálně představit svět, ve kterém by lidé, kteří Čtyři dohody viděli, podle nich začali skutečně žít?
Ano. Vidím, že se to pozvolna rozvíjí. Je to osvobozující.

Jaké dotazy vám diváci po představení nejčastěji kladou?
Zvídavé.

Část tržby z představení putuje na charitativní účely. Proč jste se tak rozhodl a koho podporujete?
Takový je zvyk u zájezdů se Čtyřmi dohodami a s Pátou dohodou. Zájem o ta představení je velký, chodí hodně diváků, tudíž i výnos je mocný. Dohodli jsme se s mládenci z divadla, že vždy část tržby po dohodě s pořadatelem ponecháme na nějaký bohulibý účel. Většinou částku rozdělujeme mezi jednu místní organizaci a jednu, kterou podporujeme dlouhodobě. Za léta, co takto hrajeme, bylo už rozdáno několik milionů korun. Děláme to proto, abychom měnili funkci peněz. Abychom se učili rozdávat a tím pěstovat harmonii.

Představení je mimořádně úspěšně, co podle vás diváky přitahuje?
Cesta Srdce.