Česká Kubice/ Jak málo někdy stačí k tomu, aby měli ti nejmenší obrovskou radost, jsme se o minulém víkendu přesvědčili v České Kubici. Dva malé soukromé rybníčky na okraji obce byly zcela obležené dětmi a jejich doprovodem.
„Jedná se o premiérové rybářské závody pro děti. Nápad uspořádat je vlastně vznikl jako hec u piva. Tam se zrodila myšlenka udělat pro děti místo tradičního dětského dne rybářské závody. Koupit kapry, vypustit je do nějaké vodní plochy, a ať si děti užijí,“ vysvětlil Deníku Jaromír Kalný s tím, že pak teprve začali vymýšlet, co dál.
Nejprve Kubičtí, kteří chtěli připravit netradiční oslavu Dne dětí, sháněli vhodnou vodní plochu. A podařilo se jim sehnat hned dvě.
Malý rybníček pod obcí a kousek od něj další – spíše jezírko, nedaleko jedné z novostaveb. Obojí díky vstřícnosti jejich majitelů – Karla Perzla a Karla Krumla.
„Majitelé nám vyšli vstříc a obě vodní plochy nám pro závody zapůjčili. Zbývalo jen sehnat do nich ryby. Akci proto zaštítili místní hasiči, kteří ji také sponzorují,“ dodává Kalný.
Třicet zakoupených kaprů různé velikosti se tak minulou sobotu ocitlo vždy po patnácti ve dvou rybníčcích. Ty posléze doslova obležela třicítka dětí se svými rodiči. Těm nejmenším totiž museli pomáhat dospělí.
A bylo to jako o závodech velkých rybářů. Kolem vodních ploch hasiči vyznačili tabulkami s čísly místa a začalo se chytat.
„Děti jsou unešené, koukejte, radost mají i rodiče,“ řekli nám pořadatelé při naší návštěvě.
„Dal jsem jim před chytáním asi tři žížaly. Teď mi ty na háčku ožírají, zatím jsem nic nechytil,“ řekl nám šestiletý Filip Vrba ze Stráže, který využil toho, že byl v Č. Kubici u babičky. Jinak hráze rybníčků obsadily hlavně děti z České Kubice a Folmavy.
Pořadatelé pro ně kromě chytání a odměny, jíž byly ulovené ryby, připravili i soutěž v rybolovné technice. Při ní se strefovaly ´slzou´ zavěšenou na udici místo háčku do terče. Na kartičky, které obdržely při startu závodu, se jim pak zapisovaly body.
A kdo byl ten den v české Kubici nejúspěšnější? Nejvíce se při rybolovu dařilo Matesovi Slavíkovi, který zvítězil s nachytanými 64 centimetry. Na druhém místě skončil Luděk Sivera s 51 cm, třetí Jan Prudík se 47 cm. Čtvrté a páté místo si v boji s kapry zasloužili Adam Vlk (33 cm) a Daniel Mai (28 cm).