Touto scénou začal komponovaný pořad studentů Gymnázia J. Š. Baara věnovaný 700. výročí narození „otce vlasti", jehož představení pro veřejnost se uskutečnilo v pátek v podvečer.

Jednotliví účastníci smutečního průvodu se poté střídali v uvádění dalších bodů programu koncipovaných jako vzpomínky na život a dílo proslulého panovníka i na významné osobnosti jeho doby.

V programu se střídaly veselé i vážné hrané scénky, prezentace plné historických poznatků, promítání fotografií, kreseb i reprodukcí historických obrazů, písně i dobový tanec.

„Svatováclavskou korunu nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. ke své korunovaci českým králem. Je čtvrtou nejstarší královskou korunou v Evropě. Má podobu zlaté čelenky ze zlata o ryzosti 22 karátů," dozvěděli se posluchači od Daniely Haladové z 2. ročníku během prezentace věnované korunovačním klenotům.

Závěr pořadu tvořily známé písně z muzikálu Noc na Karlštejně doprovázené rejem kostýmovaných postav na jevišti a úplnou tečku pak udělala studentská hymna Gaudeamus igitur, která vznikla rovněž ve 14. století.

Autor: Jan Pek