„Vano se narodil v Nových Zámcích, po maturitě emigroval do Spojených Států, kde od roku 1984 pracoval jako samostatný fotograf," připomněl na pondělní podvečerní vernisáži ředitel domažlické pobočky Vratislav Altman.
Na černobílých fotografiích jsou zachyceni muži a ženy ochrnutí po poškození míchy. Původně vznikly pro charitativní kalendář České asociace paraplegiků – Paraple. Fotografie jsou nasnímány velmi citlivě.
Diváci nepoznají, že figuranti mají podle druhu poranění míchy ochrnuté nejen svaly dolních končetin, trupu nebo i rukou, ale také porušené funkce vnitřních orgánů.
„Jsem moc rád, že se nám pro Domažlice podařilo tuto kolekci zajistit," uvedl Altman.
„Z fotografií je patrné, že se člověk nemusí vzdávat, ani když se dostane do průšvihových životních situací," řekla Anna Váchalová z domažlické pobočky Svazu tělesně postižených.
„Důležité je, aby se i člověk po úrazu cítil plnohodnotně, aby ho tak vnímala i veřejnost. Tato výstava je jedním z takových střípků," zmínila Váchalová. „I když se člověk dostane na vozík, není to nikdo jiný, je to stále stejný člověk," říká Anna Váchalová.
Robert Vano proslul černobílými fotografiemi a portréty, které snímá na klasický film. Pracoval v New Yorku, Miláně, Paříži i Praze pro přední módní časopisy.
Domažlická výstava je přístupná ve všední dny od 9 do 12.30 a od 13.30 do 17 hodin až do 14. března. Vstup je zdarma.