„Pozvání jsme přijali od organizátorů akce manželů Jozefa a Zdeňky Kozubových spjatých s folklorním souborem Jánošíček. Ten nás již loni v září pozval na soutěž dětských lidových muzik, odkud jsme si odnesli krásné druhé místo. Tentokrát o žádnou soutěž nešlo," říká Daniel Dřímal s tím, že si připravili půlhodinový program zpěvu a tanců.

Po skončení programu čekalo ještě další hraní pro ty, které připravená vystoupení účinkujících zaujala.

„Tentokrát už mohli být muzikanti v civilu, bez kroje, a tak jsme tuto možnost využili a převlékli se. Na základě pokynů organizátorů jsme s kapelou a některými zpěváky secvičili ještě hodinový program společných i sólových písní," doplňuje Dřímal.

Zájezd se neobešel bez určité improvizace.
„Přiznám, že to bylo poměrně náročné. Někteří zpěváci, s jejichž účastí jsem počítal, nakonec nejeli a jejich sóla jsem z programu musel buď vyškrtnout, nebo je přenechat někomu jinému," prozrazuje.

„Podporou nám naštěstí byli i někteří z rodičů, kteří při společných písních též zpívali a tančili. Navíc muzikanti z cimbálovky Jánošíček, který měl svůj vstup před námi, nasadil rychlé tempo i vysokou laťku. První vstup byl tedy plný společných písniček; navíc by nebylo fér chtít po udýchaných dětech zpívat sólovky bezprostředně po dotančení," konstatuje vedoucí Mráčku Marie Johánková.

„Druhý vstup byl naopak pestřejší a lyričtější. Začal Cep polkou, následovala pěvecká sóla dětí doprovázená muzikou. Při nich si zazpívali Eliška Mulačová, Markéta Příbková, Vendula Weberová, Jakub Kucala, Antonín Hemala, Ondřej Kaše, Zdeněk Štengl a houslista Ondřej Vlček. Zaznělo také dudácké duo Martina Císlera a Daniela Dřímala. Závěr patřil rychlé skladbě s vozembouchem Ztratila jsem kajdu, kterou stejně jako Cep odehrál Miroslav Kaše, tatínek Ondry. Dudácká muzika Dráteníci odehrála své dosud nejdelší vystoupení od doby svého založení v lednu 2011, vyhrávala posluchačům celkem devadesát minut," popisuje Johánková.

Organizátoři Mrákovské druhý den vzali na prohlídku Brna, viděli kostel sv. Jakuba, Diecézní muzeum a také věž kostela sv. Petra a Pavla na Petrově.
„Tyto víkendové akce dále od domova mají svoje kouzlo. Nyní se hlouběji pustíme do něčeho, co se už snažím několik měsíců postupně rozvíjet – propracovanějšího systému záskoků za hráče v kapele. S blížící se dospělostí se stává poměrně často, že někdo z muzikantů z nějakého důvodu na vystoupení nemůže. Byla by ale škoda o akci přijít. Pokusíme se tedy trénovat náhradníky, abychom měli vždy dostatek hráčů. Vážím si toho, že když někoho z hráčů takzvaně odjinud oslovím, většinou souhlasí a zahraje si s námi rád," završuje hodnocení Dřímal.