Informace získané rozhovory s pamětníky a studiem archivních materiálů se staly podkladem pro vznik scénáře dvojjazyčného divadelního představení, které bylo v jarních měsících uvedeno v prostorách Siemensova gymnázia a poté je ve velkém sále MKS v Domažlicích zhlédli i studenti vyšších ročníků Gymnázia J. Š. Baara.
V nedávných dnech čekala domažlické a bavorské gymnazisty nová výzva v podobě představení ve Furthu im Wald. Nakonec šlo dokonce o tři uvedení hry věnované historii Folmavy – jedno pro veřejnost a následující den ještě dvě, trochu zkrácené verze pro studující mládež z okresu Cham.
„Představení pro veřejnost ve Furthu bude to nejdůležitější, které budete hrát, protože mezi diváky budou lidé, kteří v některých postavách poznají své rodiče, prarodiče nebo další příbuzné a známé," zdůraznili účinkujícím gymnazistům jejich učitelé.
První část představení před přestávkou končí emocionálně velmi působivými scénami tzv. „divokého odsunu", který si 13. května 1945 vyžádal několik obětí přímo z řad obyvatel Folmavy, jejichž jména v závěrečném výstupu také zazní. „Ti staří lidé, kteří se na naše představení přišli podívat a jejichž příbuzní patřili mezi oběti, se při této scéně rozplakali," přišla účinkujícím studentům o přestávce říci učitelka Siemensova gymnázia Regina Leitnerová, která pochází z okolí Furthu a v publiku měla řadu známých.
I takové dojemné okamžiky byly důkazem, že výkon účinkujících gymnazistů dokázal bavorské publikum opravdu strhnout.
Autor: Jan Pek