Ani úmorné nedělní vedro neodradilo pořadatele, závodníky a diváky od účasti na neobvyklé recesistické soutěži Draženovský trakař. Ta se v obci nedaleko Domažlic konala sice teprve podruhé, ale přilákala daleko více soutěžících než její premiérový ročník.

„Více závodníků i diváků než vloni, větší vedro a řekla bych i větší legrace," podotkla Zlata Jahnová, která měla s manželem Davidem akci na starosti.

Draženovskému trakaři předcházela stavba klikaté lávky přes rybník, již dospělí soutěžící museli zvládat ve dvojicích – řidič a pasažér – a děti zdolávaly lávku coby jednotlivci pouze s trakařem.

„Lávka směřuje ze břehu zhruba do poloviny rybníka, je pěkně do S a její délka činí zhruba 30 metrů. Soutěžící měli za úkol dojet po ní na dřevěné plato, tam se vystřídat a dopravit trakařem zpět na břeh," popisuje Jahnová s tím, že lávku instalovali Jiří Herlík a David Jahn, přičemž jim pomáhali tři mladíci, kteří jsou přes léto u obce na brigádě.

„Potěšilo nás, že i přes velmi horké počasí se podařilo sestavit 15 týmů dospělých, přičemž dva přijely až z Moravských Budějovic. Zároveň nás potěšilo, že kromě domácích se zapojili i přespolní. Co velice oceňujeme je skutečnost, že někteří z diváků se nechali vyhecovat. Poté, co zjistili, jaké nástrahy je čekají, se do soutěže také zapojili," pochvalu jí si pořadatelé.

Ti dbali na zdraví příchozích a zajistili pro ně možnost ochlazení, o niž se postarali stříkačkou členové SDH Folmava. Děti si mohly prohlédnou jejich hasičský vůz a vyzkoušet stříkání z proudnice.

A jak klání dopadlo?

„První tři příčky obsadily domácí týmy. Na třetím místě skončila dvojice Obrana a útok", druhé místo obsadili Sláčové a vítězství vybojoval tým Kopáči. Anticenu ´padanka´ převzal přespolní tým Kovárna. Do soutěže dětí zasáhlo sedm závodníků, přičemž nejlépe ji zvládl přespolní Aleš Mazanec," doplnila Jahnová s tím, že poděkování Draženovských i všech účastníků neobvyklého klání patří dobrovolným hasičům z Folmavy a také muzikantům z Tachovska. Ti hráli ´všeho᠆chuť´ a výrazně se postarali o zdárný průběh akce i zábavu do pozdních večerních hodin.

O překvapení se v Draženově postaral sám starosta Štěpán Sladký. Možná mu bylo líto, že po loňském zdárném absolvování soutěže se té letošní nezúčastnil, a poté, co předal ceny vítězům, udělal za úspěšným druhým ročníkem Draženovského trakaře pomyslnou tečku dobrovolným skokem do rybníku.