Chodské kroje si kromě členů národopisných souborů rádi oblékají i ostatní obyvatelé našeho regionu. Většinou se tak děje při Chodských slavnostech, vesnických poutích či srazech rodáků.
Málokteří z laiků však vědí, jak se do oděvu, který je nedílnou součástí chodského folkloru, správně obléci. Pomoci by jim mohlo instruktážní CD, které se v sobotu natáčelo v prostorách kulturní památky – statku U Podestátů v Draženově.
„Pro nahrávku jsem připravila scénář, podle kterého se bude postupovat. Vznikne jako projekt místní akční skupiny Český les,“ vysvětlila Deníku domažlická rodačka, 31letá Lucie Kalousová, která vystudovala etnologii a nastoupila po mateřské dovolené do kdyňského infocentra, jehož pracovníci ve spolupráci s agenturou Ag Akcent už pomohli na svět řadě úspěšných projektů pro náš region.
„Po rekonstrukci statku zde vzniká centrum řemesel, které bude vycházet z nových projektů. S pomocí kolegyně bychom rádi statek oživili,“ doplnil ji Vlastimil Hálek.
Do Draženova z tohoto důvodu kromě Kalousové přijely z Postřekova také dvě ženy, které se zabývají šitím chodských krojů a zmíněná obec jim vděčí za muzeum krojů – Marie Langová a Anna Burešová.
„Moc nás to potěšilo,“ tvrdily svorně.
Do krojů oblékala Evu Sladkou a Hanu Stachovou místní Marie Císařovská, radou přispěla 83letá Marie Sladká.
K ruce jim byl starosta obce Štěpán Sladký, který chodský kroj obléká například tehdy, když provádí návštěvy draženovským památným špýcharem.
CD je prvním počinem k oživení upraveného statku, do nějž přijala v sobotu pozvání i veřejnost.