Návštěvníci si tak mohou prohlédnout dobový toaletní papír, žiletky, sůl v tabletách nebo originální čokoládu Nestlé. Výstava dotýkající se válečného tématu představuje i zbraně, uniformy, ale také cigarety, vojenské sirky, příručky, knihy nebo třeba armádní švihadlo.

„Atraktivní součástí naší výstavy je zpracování téměř hollywoodského příběhu Matta Konopa, jehož předci odešli do Ameriky a on se právě v řadách americké armády po letech dostává do rodiště svých předků," připomíná organizátorka nové výstavy Kristýna Pinkrová.

Lidé, kteří se přijdou do Chodského hradu podívat, si mohou vyslechnout dvacetiminutovou audionahrávku, která je provede celou expozicí.

Její koncepce vznikla díky pomoci čtyř spolupracovníků. „Musím poděkovat Bohuslavu Balcarovi, který se dlouhodobě věnuje postupu amerických jednotek na Domažlicku. Amar Ibrahim nám zase zapůjčil zbraně a poskytl informace k příběhu plukovníka Konopa, Jan Novák mi pomohl s audionahrávkou a sběratel František Šmerda ze Kdyně nám poskytl nevšední dobové předměty," poděkovala Pinkrová na vernisáži v minulém týdnu.

Už se stalo tradicí, že výstavy v Muzeu Chodska mohou navštívit i školní výpravy. Pro žáky je připraven pracovní list a pracovníci muzea jsou nachystáni provést je expozicí s výkladem.

Výstava bude otevřena denně do 17. května. Zájemci mohou přijít v době od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Výstava bude doplněna od 5. května expozicí fotografií, které zachycují pohyb vojáků americké armády na Domažlicku v roce 1945.