Série koncertů s jazzmany z osmi zemí začne 9. července na náměstí Republiky v Plzni a během dalších deseti dní navštíví celkem osm měst. Pořadatelé očekávají kolem 90 tisíc návštěvníků.

Festival založil v roce 2005 uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka, který chtěl představit špičkový světový jazz v České republice. Bohemia JazzFest se stal v krátkém čase jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě. Všichni návštěvníci si přitom mohou užít kvalitní jazz zcela zdarma.

V Domažlicích se v pátek představí hudebníci z Polska, Rakouska a Norska. Přečtěte si, co jsou zač a kdy vystupují:

Kompost 3 (Rakousko)
17.00 hodin
Rakouská kapela Kompost 3 byla založena v roce 2009. Členové kapely vnímají úpadek 21. století, berou energii z vídeňského vzduchu prodchnutého dekadencí a vytváří hudbu, která je svěží a povzbuzující.

Trumpeta, elektrické piano, bicí, basa a drobné efekty představují zvukový základ této mladé funky jazzové kapely. Ta se stala jednou z nejvýraznějších mladých skupin na rakouské jazzové scéně. Tři roky strávili na turné po Evropě a Severní a Střední Americe. Přes svůj mladý věk hráli členové Kompost 3 s celou řadou renomovaných umělců a souborů, včetně Soap & Skin, Wolfganga Mitterera, Wolfganga Puschniga a Klangforum Wien. Na Bohemia JazzFest vystupovali již v roce 2013.

Sestava:
Martin Eberle – trubka, slide-trubka a křídlovka
Benny Omerzell – piano, varhany, rhodes, syntetizátory
Manu Mayr – elektrická baskytara a kontrabas
Lukas König – bicí, perkuse, syntetizátor

Micromusic (Polsko)
18.30 hodin

Polská kapela Mikromusic se ve svém repertoáru kombinuje líbivé melodie, hudební dovednost a ohromnou energii. Stala se tak jednou z nejlepších nových kapel v Polsku. Jejich hudba je progresivní fúzí moderního jazzu, triphopu, rocku a někdy i lidových melodií. Touto kombinací vytváří zábavnou a inspirativní muziku. Leadrem kapely je Natalia Grosiak, zpěvačka, textařka a skladatelka. Zpívá jazzové skladby a má ráda i atmosféru klubových setkání. Kapela bude hrát skladby ze svého pátého alba Micromusic at the Capital, vydaného v roce 2014. Zúčastnila se festivalu Bohemia JazzFest v roce 2011.

Sestava:
Natalia Grosiak – zpěv
Dawid Korbaczyński – kytara
Robert Szydło – basová kytara
Robert Jarmużek – klávesy
Adam Viscous – trubka a perkuse
Luke Sobolak– bicí

Haakon Kornstad (Norsko)
20.30 hodin
Norský saxofonista Haakon Kornstad se narodil v roce 1977. Nejprve hrál na klarinet a později se začal věnovat saxofonu. Studoval na Jazzové konzervatoři v Trondheimu. Po strhujícím startu s kapelou Wibutee se začal věnovat sólové dráze a v roce 2007 vydal album Single Engine. Festivalu Bohemia JazzFest se zúčastnil v roce 2011. V roce 2014 vystudoval operní zpěv na akademii v Oslo. V současné době je jeho repertoár směsicí jazzu a opery. Na letošním Bohemia JazzFestu předvede Kornstad jedinečnou a strhující kombinaci jazzového saxofonu a operního zpěvu.