Docent Akademie výtvarných umění Praha právě maluje dva obrazy na výstavu připravovanou ke 140. výročí úmrtí spisovatele Šumavy Adalberta Stiftera (1805–1868).

„Tohle dřevo je ze šumavských stromů, které kácel praděda. Vytvořit na ně obraz mne napadlo už vloni. Stifter byl vedle Klostermana výraznou osobností Šumavy, použití tohoto materiálu považuji za velmi vhodné,“ říká Rittstein s tím, že pro námět obrazu sáhl také do šumavských hvozdů.

„Napadlo mne zobrazit obecný a věčný problém Šumavy, jímž je bezesporu kůrovec. Jeho protiváhou by měl být anděl, který nad vším drží ochrannou ruku,“ říká umělec. Na druhém obrazu se objevili i obyvatelé šumavských lesů – jelen, tetřívek a na pasece se popásající kráva. Po jejich ztvárnění si prý Rittstein uvědomil, že by bylo vhodné zařadit i něco ze současnosti.

„Šumava se stala v posledních letech známá tím, že slouží nejen k procházkám, ale i k cykloturistice, hlavně jízdě na horských kolech. Hodlám proto doplnit postavičky, které do obrazu vnesou trochu adrenalinu,“ nahlas uvažuje, jak dílo dokončí. „Oba obrazy budou působit jako pomalovaná vrata od stodoly,“ doplňuje.

Ještě letos ho čeká malování velice podobného díla. „Obraz na prkně si ode mne objednali také potápěči, kteří mají svoji základnu v lomečku ve Starém Klíčově. Už jsem jim ho slíbil,“ hovoří o svém dalším výtvarném záměru. Rittsteinova díla zdobí v našem regionu také koupaliště Hájovna ve Kdyni.