Díky spoustě promítaných fotografií a videosekvencí posluchači poznávali zejména přírodu a krajinu.
„Pro pustou oblast Patagonie je typickým jevem velmi silný vítr, při kterém se člověk sotva udrží na nohou. Byli jsme svědky zvláštního jevu. Když vítr vanul těsně u hladiny jezera, začal zvedat vodní tříšť, kterou dokáže vynést až do stometrové výšky,“ komentovala Plachá krátkou videosekvenci, na níž tento jev působil dojmem, jako by začalo pršet z hladiny jezera směrem šikmo vzhůru.
Oba cestovatelé zavedli své posluchače rovněž k ledovcům, k nimž se turisté jezdí dívat na odlamující se kusy ledu, i na ostrov Magdalena, jenž se každoročně od konce září až do dubna stává domovem desetitisíců tučňáků. Nechyběly ani informace o původních obyvatelích jižní Patagonie, indiánech kmene Kaveškárů.
„Kaveškárové spojili svůj život s vodou. Četli jsme, že až tři čtvrtiny svého života strávili na loďkách,“ začal své vyprávění o indiánech Zýka a pokračoval: „Na svých lodích měli rozdělené funkce. Vpředu seděl muž s kopím v ruce a lovil ryby, uprostřed lodi bylo místo pro děti a vzadu seděla žena a pádlovala. Indiáni potřebovali přežít drsné klimatické podmínky, a tak si všude rozdělávali ohně. Proto tato část Jižní Ameriky dostala jméno Ohňová země.“
Promítané fotografie poté zavedly posluchače do solné oblasti Altiplano, kde se rozkládá i největší solné jezero na světě zvané Ujuni. „Ubytovali jsme se tam v hotýlku, který byl postaven celý ze solných kvádrů, jen WC a koupelna byly pravé,“ neopomněli oba cestovatelé připomenout jednu z kuriozit této suché a nehostinné oblasti. Poslední zastávkou při putování dalekým končinami bylo proslulé bolivijské město Potosí, jež vzniklo na úpatí hory plné rudy obsahující zinek, olovo a stříbro. Tuto rudu dobývá asi 15 tisíc mužů.
Skupiny horníků mají vždy pronajatý určitý úsek, kde těží, a rudu pak prodávají zpracovatelským firmám. Martina Plachá přiblížila i hornický trh: „Tam horníci nakupují nejen jídlo, ale úplně všechno, co potřebují ke své práci, dokonce i dynamit a zápalné šňůry. Na trhu se prodává i koka, kterou horníci žvýkají, aby vůbec přežili drsné podmínky v dole. Koka jim omezuje vnímání a zároveň povzbuzuje tělesnou aktivitu, aby zvládli celodenní těžkou práci.“
Po přednášce oba cestovatelé ještě zodpověděli několik dotazů z publika a pak už posluchači plni dojmů vykročili ke svým domovům.