Nejprve si děti mohly prohlédnout, s jakou technikou poběžovičtí hasiči zasahují. V obležení dětských pasažérů tak zakrátko byly cisterny, „osobní“ hasičské auto Tatra 613, i nová policejní Škoda Octavia, kterou dětem přijeli ukázat policisté z obvodního oddělení Policie ČR v Poběžovicích. Děti měly možnost nakreslit obrázek s hasičskou tématikou, a tím se zúčastnit mini-soutěže o nejhezčí obrázek.

K vidění byla i osobní výzbroj a výstroj hasičů, jako jsou ochranné obleky, oblek do ohně, dýchací přístroje, prostředky pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou, zdravotnické vybavení pro poskytování předlékařské pomoci, spojovou techniku a další.

Před patnáctou hodinou zmizela všechna technika do garáží, a nastal čas pro první ukázku. Tou bylo předvedení práce mladých hasičů z Mateřské školy v Domažlicích. Svoji premiéru si v Poběžovicích odbyl místní malý hasič Tomášek Merta, který je členem domažlických „Soptíků“, a proto jeho, i ostatní malé hasiče, všichni povzbuzovali opravdu velkým potleskem.

Poté již následovaly ukázky těch opravdových dospělých hasičů. Nejprve to byla ukázka při simulované dopravní nehodě se zraněním posádky vozu. Díky maskérkám Českého červeného kříže z Domažlic vypadala zranění obou figurantek Dany Prajzentové a Lenky Pekárové, natolik věrohodně, že si asi nejeden divák, připadal jako u opravdové nehody.

Poslední ukázka, která byla pro návštěvníky připravena, byla zaměřena na záchranu osoby z okna a sebezáchrana slaněním. Podívali jsme se, jak vypadá záchrana dítěte, slaněním na zem, a slanění hasičů ze střechy a z okna budovy. Mnozí z nás byli opravdu překvapeni výkonem našich hasičů, a myslím si, že i při této ukázce některým z nás mrazilo.

Odměnou pro hasiče, zasahujících u obou ukázek, byl potlesk od dětí a jejich rodičů.

Dalším bodem programu bylo přesunutí se na nedaleké školní hřiště, kde na děti čekaly soutěže ve skákání v pytlích, házení na cíl, lovení rybiček, porážení kuželek džberovou stříkačkou a další. Největší atrakcí však byla jízda na koních, o kterou se postaral pan Jiří Teplý a jeho dcera Andrea, se svými čtyřnohými přáteli. Po splnění úkolů čekala děti malá odměna, a nakonec opékání špekáčků, samozřejmě pod stálým dozorem a asistencí místních hasičů. Přitom také proběhlo vyhodnocení soutěže v malování hasičské techniky, a autoři osmi obrázků obdrželi odměnu. O nečekanou sladkou i slanou dobrotu se postarali majitelé Hotelu Hubertus, kteří pro děti přivezli opravdu téměř závoz pečených dobrot. K mání byla také cukrová vata, sladkosti, balónky, zkrátka vše co k oslavám patří. Děkujeme sponzorům, a všem, kteří se na této akci podíleli.

Dětský den je tedy za námi, doufáme, že se líbil, a na nás organizátorech je, aby byl příští rok ještě lepší.

Lenka Pekárová -členka komise, Jan Doktor -velitel družstva