Jak funguje malý parní stroj, parní lokomotiva, ruční šicí stroj Singer, autíčka a další hračky na klíček předvedl majitel této soukromé unikátní sbírky Miroslav Smaha z Muzea technických hraček.

Unikátní výstava čítá zhruba 200 exponátů ze soukromých sbírek dvou majitelů.
K vidění jsou zde všechny typy pohonů historických mechanických hraček, parní stroje, elektrické vláčky poháněné elektromotorkem, ale i vláčky na klíček, hračky na baterie a nechybí zde ani stavebnice a hračky pro dívky.

„Nejvzácnější a mě nejmilejší exponát, kterého bych se asi nedokázal vzdát, je velmi stará a vzácná promítačka s veškerým originálním vybavením. Je to vlastně Laterna magika, protože je to promítačka a zároveň kinematograf. Samozřejmě je stále funkční, ačkoliv byla vyrobena krátce po I. světové válce," popsal unikát Smaha.

Hračky z období I. republiky jsou dnes velkou vzácností a doplňovat sbírku o nové kousky je stále těžší.
„Velkou část své sbírky jsem získal v obchodech se starožitnostmi, na různých aukcích či burzách. Několik kousků jsem dostal od lidí, kteří viděli výstavu a rozhodli se věnovat mi hračky, které našli na půdách například při přestavbě. Je tu ale i několik hraček, které jsou nálezy z popelnic a které jsem uchránil před zánikem," dodal Smaha.

Výstava hraček z I. republiky je v holýšovském Domu dějin k vidění už jen do konce prázdnin.