Prostor pro prezentaci děl amatérských fotografů či výtvarníků a dalších šikovných lidí včetně žáků základních, uměleckých či mateřských škol nově vznikl ve vestibulu domažlické pobočky ČSOB na náměstí Míru. Vůbec prvním vystavujícím bude od pondělí 12. prosince fotograf Daniel Balcar.

„Naším záměrem bylo poskytnout prostor, který vznikl změnou vnitřního uspořádání, amatérům s různým výtvarným zaměřením. Rozhodně nechceme konkurovat stávajícím galeriím a výstavním prostorám v Domažlicích. Chceme šikovným lidem, pro které jsou často velké výstavní prostory uzavřeny, dát možnost ukázat se,” říká Vratislav Altman, ředitel bankovní pobočky s tím, že expozice hodlají obměňovat vždy po dvou měsících, pouze premiérová výstava Magický Island fotografa Daniela Balcara bude k vidění až do konce února. Vstup se neplatí.

Zjišťovali jsme, jak přišel na prvního vystavujícího.

„Pojí nás společný zájem o fotografování, takže jsem se na něj obrátil jako na prvního vystavujícího,” říká Altman.

„Navštívil jsem přednášku pana Altmana, kde vyprávěl o tom, jak šlapal v Pyrenejích na kole. Pan ředitel byl zase v Lomečku u Starého Klíčova na promítání mých fotografií z Papuy. Začali jsme se bavit, a tím padlo rozhodnutí, že představím Island. Myslím si, že je skvělé, když se v dnešní hektické době našel člověk s myšlenkou na něco úplně jiného a vlastně velmi hezkého,” doplňuje Balcar s tím, že lidé dostanou možnost se v předvánočním shonu na chvíli zastavit a podívat se.

Nedalo nám nezeptat se, kde a za jakých podmínek snímky vznikly.

„Při plánování výpravy bylo naším cílem poznat opravdový Island, tedy ne komerce určená turistům, kteří jedou po jediné asfaltové silnici okolo ostrova a konzumují místa známá z prospektů cestovních kanceláří. Cílem byl průzkum vnitrozemí a jízda po horských takzvaných F cestách – spíš necestách – určených jen pro terénní auta. Výprava trvala dva týdny, každý večer jsme si stavěli stany na úbočích sopek v lávových polích či úžasných kaňonech,” odpovídá fotograf Balcar.

Dodává, že při přípravě cesty museli počítat s drsnými klimatickými podmínkami, takže vezli jak věci typické pro pobyt v teplých krajinách, jako například repelent a krém na opalování, také i zimní čepice a teplé spací pytle, přičemž použili obojí.

Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny od 9 do 12 a od 12.30 do 16:30 hodin.