Rozhodně nikam nezapadly příspěvky, které jičínský autor Václav Franc zaslal do literární soutěže Pohádkové putování. Vyhlásilo ji Mateřské centrum, centrum pro rodinu Benjamínek, které sídlí v Domažlicích.

„Bylo nám líto nechat krásné pohádky ležet jen tak ladem. Oslovila jsem proto známé lidi, o kterých jsem byla přesvědčená, že se úkolu, jakým je namluvení pohádek, výborně zhostí,“ říká předsedkyně Benjamínku Simona Váchalová Vroblová s tím, že zcela záměrně zvolila osobnosti, které jsou propojeny s Chodskem.

„Řekla jsem si, že tyto pohádky by mohly zpříjemnit čas dětem v dětských domovech, na dětských odděleních nemocnic či v podobných mateřských centrech, jako je to naše,“ vysvětluje.

Její volba padla na bývalou televizní hlasatelku, pasečnickou chalupářku, zakladatelku a režisérku spolku tamních ochotníků Martu Skarlandtovou.

MARTA SKARLANDTOVÁ. Natáčení pro ni bylo jedinečným zážitkem.

„Natáčení bylo pro mne naprosto jedinečným zážitkem, moc jsem si ho užívala. Měla jsem na výběr ze tří pohádek a vybrala jsem si tu, která se mi nejvíce líbila. Ve studiu jsem byla v příjemném prostředí, s příjemnými lidmi. Navíc Simona přinesla chodský koláč, aby se nám lépe pracovalo,“ uvedla rodačka z Hranic na Moravě, jíž se stalo Chodsko po Praze druhým domovem.

Podobně vzpomíná na natáčení CD domažlická rodačka, kdysi obyvatelka Klenčí, dnes chalupářka z Filipovy Hory, zpěvačka, pianistka, skladatelka a hudební pedagožka Pražské konzervatoře Lída Nopová.

LÍDA NOPOVÁ. Natáčení mluveného slova pro ni bylo premiérou.

„Byla jsem nabídkou potěšená, i když jsem ještě nikdy takovou práci nedělala. Přidělili mi pohádku a zjistila jsem, jak je čeština nesmírně těžká, pokud se má vyslovovat tak, aby byla na nahrávce zřetelná. Obdivuji teď ještě více naše vynikající dabéry, nemají to jednoduché,“ prohlásila Nopová.

Co říkají natáčení

Marta Skarlandtová je dvojnásobnou babičkou, což se podle jejích slov muselo projevit na tom, jak k práci ve studiu – byť profesionálka mluveného slova – přistupovala.

„Při natáčení jsem myslela na svá vnoučata i na ostatní děti a pevně věřím, že se jim pohádky budou líbit. Jsou vyprávěné a myslím si, že díky tomuto cédéčku mají děti daleko více prostoru pro svou vlastní fantazii, neboť DVD a filmy jsou příliš konkrétní, vše je v nich dáno vkusem autorů a režisérů. Vyprávěných pohádek podle mého soudu není nikdy dost,“ svěřila Deníku Skarlandtová.

Narozdíl od ní měla Lída Nopová, která mistrně ovládá svůj hlas na poli pěveckém, situaci poněkud ztíženou.

„Měla jsem na výslovnost docela těžkou pohádku. Samé shluky slov, které člověk normálně neříká. Také tam byly zvláštní názvy míst a řek, takže jsem si musela dávat pozor na jazyk. Pohádka se mi ale moc líbila, a třebaže jsem ještě ostatní kolegy na tomto cédéčku neslyšela, věřím, že jedno dostanu a budu je mít možnost pustit svým vnoučatům,“ uvedla Nopová.

Kromě těchto dvou žen namlouvali pohádky i dva zástupci opačného pohlaví.

„Hlasy zapůjčili také Kamil Jindřich a osmiletý Petřík Vachulka,“ doplnila Váchalová Vroblová.

Ředitel MKS Domažlice Kamil Jindřich.

„V minulosti už jsem pohádky namlouval a bylo to pro mne i tentokrát zajímavé zpestření a doufám, že se budou líbit. Už se těším na cédéčko jako celek,“ řekl Deníku Kamil Jindřich.

Natáčení se uskutečnilo v domažlickém studiu Michala Janečka, který složil k CD Benjamínku písničky, jimiž jsou pohádky proložené.

„Zpívají je sedmiletá Miruška Deckerová a osmiletá Eliška Šotová. Nápad natočit CD pohádek byl logickým vyústěním literární soutěže a projektu ´Čteme dětem pro radost´. Snažíme se, aby se děti od televizní produkce vrátily k tištěným pohádkám, aby porozuměly textu a dokázaly jej zpětně převyprávět, popřípadě namalovat k příběhu obrázek. V Benjamínku si vážíme ochoty všech, kteří s vydáním cédéčka pomáhají, a věříme, že udělá radost nejen dětem, ale i dospělým,“ dodává předsedkyně Benjamínku Simona Vroblová Váchalová.

Simona Vroblová Váchalová.

„CD vyjde příští středu, to je 22. prosince, a bude k mání na vánočních trzích na domažlickém náměstí ve stánku Petrákových,“ upřesnil Michal Janeček z nahrávacího studia Franz Kavkaz.