Unikátní dílo z pěti tun žulových kvádrů a 3,5 tuny skla vytvořil v rámci letošního 10. ročníku Sochařského sympozia Tusta Vitrea Václav Fiala přímo na Sochařské stezce vedoucí k návrší Baldov, které je od centra města vzdálené necelé 2 kilometry.

„Spojit sklo a kámen byla pro mne velice vzrušující práce, protože jsem to dosud nikdy nedělal. Když má toto dílo stát ve volném prostředí, mimo lidská obydlí, musí mít úplně jiný formát. Proto je tvořeno z tolika tun skla a žuly," říká Fiala a pokračuje: „Když jde člověk směrem od zahrádkářské kolonie, prochází zešeřelým prostorem, kde tmu vytvářejí stromy a keře. Pak se mu najednou otevře nádherný rozhled. Proto jsem se sochu rozhodl umístit právě sem. Až se do ní opře slunce, měla by vyvolat jakýsi emotivní zážitek, že vstupujete bránou na stezku na Baldov, kterou bude lemovat stále více soch. Vyvrcholením zážitku bude na konci stezky pomník husitské bitvy na Baldově."

Skleněná brána otevře celou přírodní galerii a pěší jí mohou procházet a zároveň si prohlédnout i stávající dřevěná a kamenná díla, která přírodní galerii tvoří a která vznikla při loňském sympoziu Tusta Sculpt.

„Je to výborné místo pro krátký a ne příliš náročný pěší výlet," nabízí tip na procházku Kamil Jindřich, ředitel domažlického MKS, které sklářské sympozium každoročně pořádá.

V rámci letošního sympozia mohli lidé sledovat i mistry skláře přímo na nádvoří před Chodským hradem.
K vidění byla ruční výroba skla foukáním, rytí, broušení a malování skla, výroba vitráží a vinutých perlí, výroba skleněných vánočních ozdob i výroba forem. Na prostranství před hradem byla nainstalována i pravá sklářská pec.

„Druhým unikátem, který při letošním sympoziu vznikl, je skleněný betlém. S nápadem vyrobit ho a věnovat městu přišel hlavní sklářský mistr Zdeněk Kunc. Ačkoliv podobnou věc nikdy nedělali a ani neví, že by někdy někdo skleněný betlém vyrobil, pustili se do práce s tím, že chtějí, aby po nich v Domažlicích něco zůstalo," řekl Jindřich s tím, že zatím ještě nelze říci, kde bude betlém umístěn, ale určitě by to mělo být místo, kde bude k vidění celý rok.

Efektní podívanou přinesla páteční Ohnivá sklářská noc, při níž skláři foukali sklo a přímo před očima diváků vyráběli sošku slona a indiána.