V našich končinách nepříliš obvyklá výtvarná díla zaplnila Galerii bratří Špillarů v Domažlicích. Autorkou je výtvarnice z Regenu Anna Wheil.

„Chtěl jsem Annu představit u nás, ale Václav Sika mne předběhl,“ zmínil při vernisáži Marcel Fišer, ředitel Galerie Klatovy/Klenová.
Východobavorská umělkyně má za sebou studium divadelního výtvarnictví v Mnichově, osm let strávila pracovně v Itálii a dva roky v Paříži. Dílo, které v Domažlicích vystavuje, vznikalo automatickou kresbou jakoby z podvědomí umělkyně. Proto je také Anna Wheil tvořila v polotmě, odpoutána od okolního světa.

„Začínala jsem s uměním, jemuž se říká ´konkrétní´ a vychází z geometrických linií a obrazců. Co se týče dnešní výstavy, zúročila jsem svůj zájem o rukopisy, podpisy a vše, co s tím souvisí,“ uvedla.

Impulsem pro vznik této série obrazů byl Evžen Oněgin – dopisy Taťány. „Scény z Oněgina mne uchvátily, proto jsem dílu dala název Taťána píše,“ říká žena, která moderní formou vyjádřila své pocity. Pronikla díky tomu i do ruštiny a ani čeština není pro ni neznámou: „Mám tady na druhé straně hranice řadu přátel, snažím se učit česky, i když je to těžká řeč.“