Jaké zážitky si domažličtí gymnazisté přivezli z Turecka? Co je překvapilo ve Francii? Jak si vyzkoušeli role diplomatů? Co je dovedlo až do Berlína k převzetí prestižní německé ceny? Kdo úspěšně reprezentoval Gymnázium J. Š. Baara v celostátních soutěžích?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v almanachu, který byl za finanční podpory města Domažlice vydán u příležitosti oslav 140. výročí založení školy.

A co by to bylo za almanach, kdyby v něm chyběly vzpomínky na doby dávno i nedávno minulé? Pamětnická část publikace připomíná mimo jiné zesnulého ředitele školy Josefa Kohouta a přináší ohlédnutí za kulturními aktivitami domažlických gymnazistů v padesátých letech.

Zapomenout nelze ani na vlastní tvorbu studentů, neboť také ta do každého správného almanachu patří. Zájemci si mohou přečíst několik studentských prací i postřehy a dojmy posluchačů Univerzity třetího věku. Opomenut nezůstal ani pohled do práce tradičních zájmových kroužků.

Nedílnou součástí publikace je nejen seznam současných zaměstnanců školy i studentů všech tříd, ale také seznamy všech absolventů domažlického gymnázia za posledních 10 let, které uplynuly od vydání minulého almanachu.

Výrazným oživením publikace vytištěné na kvalitním papíře je také rozsáhlá barevná obrazová příloha, jež představuje nově vybudované učebny, dokumentuje nejrůznější oblasti života domažlické školy a přibližuje studentské aktivity v posledních letech.

Cena almanachu činí sto korun. Bude v prodeji v kanceláři gymnázia i po skončení oslav významného výročí gymnázia.

Autor: Jan Pek