Unikátní velké plátno malíře Šebka je novinkou, která spolu s dvěma výstavami přivítá návštěvníky Chodského hradu na počátku nové turistické sezony.
„Obraz znázorňuje Prokopa Holého při příjezdu do Domažlic po památné bitvě. Obraz je z našich sbírek, mělo ho vypůjčené Gymnázium J. Š. Baara. Nyní ho návštěvníci najdou při cestě na věž hradu,“ řekl nám ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl.
Dnes budou slavnostní vernisáží v 17 hodin zahájeny dvě výstavy. Tu větší připravila Marie Hanáčíková za pomoci kolegů. „Impuls k výstavě dala kniha Zdeňka Procházky o kaplích a kapličkách v našem regionu. Její autor nám dodal jejich současné fotografie, k nim jsem v našem archivu vyhledala historické snímky, aby bylo možné porovnávat,“ uvedla Deníku Hanáčíková s tím, že fotografie doplnila trojrozměrnými předměty.
Na novou sezonu se Chodský hrad připravil tentokrát velmi pečlivě.
„Upravili jsem tematicky celou expozici. Ještě předtím byly prostory vystěhovány a vymalovány, byly natřeny dřevěné podlahy. Připravujeme i vícejazyčné popisky k exponátům,“ shrnul Nejdl a dodal: „Malování bylo zásahem do rozpočtu muzea, ale od roku 2003 spadáme pod Plzeňský kraj a máme možnost si hospodaření vylepšit ve prospěch zvelebení prostor.“ Ředitel zvažuje i to, že v červenci a srpnu by mohlo být otevřeno až do 18 hodin.