„V naší porodnici se snažíme maximálně respektovat soukromí rodiček," říká primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Ladislav Hamadej.

Pro budoucí maminky jsou k dispozici dva plně vybavené porodní boxy s vlastní sprchou i sociálním zařízením. Ke špičkové výbavě boxů patří mimo jiné i technika na záznam ozev plodu a kontrakcí dělohy či nitroděložní pulzní oxymetr, který slouží na sledování okysličení krve dítěte v děloze. Součástí porodních sálů je i ultrazvuk.

Domažlická nemocnice/ranní vizita - MUDr. Michal KapounRanní vizita - MUDr. Michal Kapoun

U porodů se řídíme přáním maminek, přičemž se snažíme do porodu zasahovat minimálně - vlastně jen v případě potřeby.

A stejně je to i s léky, které podáváme vždy až po vysvětlení, kvůli čemu jsou potřeba," vysvětluje zkušený lékař, který v souladu s doporučeními světové zdravotnické organizace WHO preferuje spontánní porody.
„Císařské řezy indikujeme dle platných doporučených postupů, tedy v případech, kdy lze očekávat, nebo už nastanou komplikace. Zároveň se snažíme budoucím maminkám vysvětlit, že plánovaný císařský řez bez indikace může mít spoustu nežádoucích aspektů a různých rizikových faktorů pro matku a především pro dítě. U takových dětí se zvyšuje například riziko vzniku cukrovky I. typu, obezity či různých alergií. Roste riziko úmrtí do 18ti let z jiných příčin. A třeba hrozba onemocnění dýchacího traktu se zvýší až 400x," vypočítává Ladislav Hamadej a připomíná, že v domažlické porodnici se tzv. ´sekcí´ narodí zhruba jen 20% dětí. Tím se blíží spíše severoevropským státům, kde je podíl sekcí kolem 15%, zatímco třeba v Jižní Americe je to zhruba polovina.

Domažlická nemocnice/hlídání miminek - MUDr. Štěpán Stupka Hlídání miminek - MUDr. Štěpán Stupka

Pro čerstvé maminky je velmi důležité být se svým miminkem co nejvíce v kontaktu.

A i na to lékaři i sestry domažlické porodnice pamatují. „Ihned po porodu pokládáme dítě ještě s nepřestřihnutou pupeční šňůrou na bříško maminky. Po dotepání pupečníku si jej může partner u porodu přestřihnout.
Miminko se pak jen zváží, změří a otře a vzápětí se přikládá k prsu maminky. Ta je pak se svým dítětem ještě zhruba dvě hodiny na porodním sále až pak se oba společně přesouvají na pokoj.
To znamená, že matka není od dítěte prakticky ani na okamžik odtrhnutá," popisuje primář zavedenou praxi.


Tím ale péče nekončí. Naopak. Na poporodním oddělení s prostornými dvoulůžkovými pokoji se o matky i děti stará zkušený personál. Např. sestřičky z novorozeneckého úseku dětského oddělení pomáhají při kojení
a v případě potřeby ukážou novopečeným maminkám vše důležité. K pohodové atmosféře přispívá také možnost prakticky volných návštěvních hodin. Jediným omezením je tak dodržování doby nočního klidu.
Hospitalizace po porodu trvá obvykle 72 hodin, po císařském řezu to bývá o jeden den více.

Domažlická nemocnice/první miminko roku 2017První miminko roku 2017 narozené v Domažlické nemocnici

Nezanedbáváme ani předporodní přípravu.

Naše porodní asistentky připravují kurzy pro budoucí maminky a každý třetí čtvrtek v měsíci mají těhotné možnost setkat se přímo se mnou a zároveň si prohlédnout naše oddělení porodnice.
Podle mě je totiž osobní zkušenost nejlepší," říká primář s tím, že nejbližší termín je už 19. ledna od 13.30 hodin. Zároveň připomíná, že na gynekologii jsou vyhrazena i lůžka pro případy rizikových těhotenství.
„Na ženském oddělení v rámci operativy vykonáváme všechny druhy operací – jen s výjimkou závažných onkologických operací, které posíláme do fakultní nemocnice. Vedle malých gynekologických zákroků jako jsou hysteroskopie, kyretáže, odstranění polypů, revize dutiny děložní, konizace děložního čípku, odstranění bradavic a výrůstků čí ošetření různých gynekologických zánětů provádíme i estetické operace a také většinu velkých gynekologických výkonů.
K těm nejčastějším patří odstranění dělohy nebo cysty vaječníků, operace na vejcovodech nebo tumorů malé pánve, děláme také diagnostické výkony u sterilit. Velkou většinu operací přitom provádíme laparoskopicky,
tedy minimálně invazivně," vyjmenovává MUDr. Hamadej a dodává, že k běžně prováděným zákrokům patří i umělé přerušení těhotenství a to jak chirurgickou metodou, tak tabletami.
Po takovém chirurgickém výkonu pacientky čeká pouze krátká, cca osmihodinová hospitalizace. Farmakologické ukončení gravidity probíhá ambulantně.


V rámci gynekologicko-porodnického oddělení už tradičně funguje také gynekologická ambulance, která má k dispozici moderní přístrojové vybavení pro běžnou ambulantní péči a umožňuje mimo jiné ultrazvukové vyšetření
i s možností 4-D vyšetření těhotných. Ambulance samozřejmě může využívat personální i přístrojovou podporu nemocnice a v případě potřeby je tak pacientkám dostupná sedm dní v týdnu a 24 hodin denně.
O všechny registrované dívky a ženy je tedy vždy dobře a v maximální šíři postaráno.

Kontakty:
ambulance 379 710 163
ultrazvuk 379 710 146
porodnice 379 710 235
gynekologie 379 710 122
www.donem.cz/porodnice
www.facebook.com/domazlickaporodnice