Časté mytí vlasů

Lidé mnohdy myjí své vlasy zbytečně často, protože jim „plihnou“. Mytím se ale z vlasů odstraňuje nejen prach a pot, ale především kožní film z pokožky hlavy. Ten je ale důležitý pro její ochranu a bezprostředně po umytí vlasů ho pokožka začne obnovovat, aby se tak chránila proti bakteriím a plísním. Tím se startuje spirála nadměrného maštění pokožky a následně vlasů.

Kožní film se běžně obnovuje až 24 hodin a pokud své vlasy myjete obden, nebo dokonce každý den, nutíte tak pokožku stále pracovat. Následkem tohoto odstraňování kožního filmu ho kůže vytváří stále více.

Jan Vojtko
Už i muži umí mluvit o citech

Řešení je prodloužit interval mezi mytím, zvolit kvalitnější šampon, a především pokožku hlavy během mytí nemasírovat. Důležité také je šamponu použít co nejméně.

Vynechání vlasového kondicionéru

Kondicionér je důležitý pomocník pro zdravé mytí. Jeho funkce je v okyselení vlasového prostředí po mytí a styku s vodou. Povrch vlasu je po umytí otevřený a sám od sebe se neumí uzavřít. Proto vlasy nejdou po mytí rozčesat.

Kondicionér vlas uzavře a je třeba ho potom z vlasů spláchnout. Pokud je kvalitní, vlasy poté nezplihnou.

Barvení vlasů doma

Barvy z drogerie nejsou určeny pro dlouhodobé používání. Obsahují vysoké množství chemických látek, které vlas silně vysušují. Když už je to nezbytné, je třeba barvu aplikovat pouze na odrost. Jinak vlasy pokaždé projdou pro ně náročným procesem otevření, pigmentace a následně zavření povrchu. Tento proces je pro vlasy už po třetí aplikaci silně poškozující.

I pouhé rozčesání barvy na posledních deset minut je vysušuje a vede k následnému vymývání barvy. Proto se s barvením vlasů obraťte, pokud možno, vždy na odborníky.

Zbytečné česání

Jednou z nejčastějších zbytečností je dennodenní pročesávání vlasů hřebenem nebo kartáčem. Naučili nás to jako děti a děláme to pak celý život.

Vlasy zbytečně zatěžujeme, pokud máme nevhodný hřeben – snadno se poškodí. Jakmile rozčesávání tahá – je to pro vlasy příliš. Navíc česáním roztahujeme po vlase kožní film, který je u pokožky. Tím vlasy dříve zplihnou. Navíc většinou vytvoříme statickou elektřinu a vlasy tak zbavujeme tolik potřebné hydratace.

Jana Burdová se svými kadeřnickými Oskary
S vlasy umí kouzlit, říkají slavné herečky i topmodelky o Janě Burdové

Pokud máme vlasy v dobré kondici (zdravé nebo ošetřené), kvalitní střih i barvu – rozčesávání stačí před umytím vlasů. Jinak hřebeny nepoužívejte a vlasy upravujte prsty a vhodným produktem podle typu vlasů.

Mytí vlasů před spaním

Vždy nechte vlasy i pokožku důkladně proschnout. Chození do postele s vlhkou hlavou je pro pokožku náročné a dochází přitom k tvorbě plísní a lupů. Vlhká pokožka se na polštáři zahřeje a zapaří, a to je prostředí, ve kterém mohou vznikat různé změny kvality pokožky, které bude nutné následně řešit.

Ideálně si proto myjte vlasy během dne nebo ráno.

Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů. Více na: denik.cz/predplatne.