I tato několikaletá barová zkušenost ho pak při dovolené v Kanadě přivedla k nápadu začít podnikat. „Jelikož jsem v Kanadě strávil nějaký ten pátek, všiml jsem si spousty míst s prodejem ledu. Led se dal koupit skoro všude. Už na dovolené jsem si proto hledal, kolik stojí jaký výrobník, a co vše budu potřebovat k rozjetí podnikání. V tu dobu jsem se pro to doslova nadchnul. Popravdě jsem si představoval, že to bude strašně jednoduché,“ přiznává trochu naivity Lukáš.

Jednoduché to nebylo. „Když jsem svůj plán oznámil doma, první reakce byla, že jsem fakt blb a kdo bude led kupovat,“ směje se dnes úspěšný podnikatel.

Pak si ale vzpomněl na večery v barech. Když bylo plno, pro kilo ledu by prý s kolegy klidně klečeli na hrachu.

„Můj první výrobník vyrobil 24 kilo ledu za den. V té době jsem si říkal, jak by bylo super, kdyby se mi to podařilo prodat. Podařilo a dokonce jsem sám neměl led ani pro sebe do pití. Celý sklad jsem měl ve tří set litrovém mrazáku. Vyráběl jsem tenkrát jen klasický kostkový led,“ dodává Lukáš.

Zvládnou barové bloky i ledové sochy

Jeho firma dostala jméno Ice Factory. Chtěl postupně zvládnout vyrábět z ledu všechno. „Objevil jsem výrobu velkých ledových bloků, a tím se mi značně rozšířily možnosti. Jak se říká: Zázraky na počkání a nemožné do dvou dnů. Trávil jsem spoustu času na internetu, kde jsem zkoumal možnosti výroby ledu,“ vypráví Lukáš.

Firma začala vyrábět, prodávat i skladovat kostkový led, drcený led, ledové sochy, barové bloky, ledové kameny, ledové skleničky, suchý led a mnoho dalšího v různých typech balení. „Určitě bych pro lepší představu doporučil navštívit naše webové stránky www.icefactory.cz,“ připomíná podnikatel.

close Firma ICE FACTORY Lukáše Touška přetváří vodu na ledové umění. Podívejte se sami, jak vznikají jejich unikátní ledové sochy info Zdroj: ICE FACTORY zoom_in Firma ICE FACTORY Lukáše Touška přetváří vodu na ledové umění. Podívejte se sami, jak vznikají jejich unikátní ledové sochy

Bezesporu nejatraktivnější jsou pro laiky ledové sochy, kterými se Ice Factory dostala do povědomí lidí ještě více. Přispěly k tomu výstavy, které uspořádala v řadě velkých měst. Portfolium klientů se navíc rychle rozrostlo o zvučná jména firem, které si fascinující ledové výrobky v různých modifikacích objednávají na své vlastní akce a pro svou prezentaci.

Ledové sochy jsou kapitola sama pro sebe. Umělci dokáží vyřezat z kusu ledu obdivuhodné věci. Po světě se konají každoročně soutěže ledosochařů. Vyrobit ledový blok však není práce na jedno dopoledne, ale třeba i na celé čtyři dny.

„Poslední ledová výstava, která se konala v Plzeňském Prazdroji, byla beznadějně vyprodána na celé tři měsíce. Na takové sochy je potřeba až 40 tun ledu a náklady se pohybují v milionech korun,“ přidává konkrétní čísla Lukáš Toušek. Ice Factory realizuje výstavy ledových soch už několik let. Navštívit je lze až po dobu několika měsíců.

Odběrná místa na benzinkách

„Jsme vlastně jedinou profesionální firmou s prodejem kostkového ledu a tvorbou ledových soch. Zásobujeme velkoobchody, festivaly a provozujeme i vlastní odběrná místa na čerpacích stanicích,“ říká Lukáš.

Jak moc firmu zasáhne nárůst cen všeho a hlavně energií, které jsou pro její výrobu nezbytné, ukáže až čas. Lukáš věří, že po překonání všemožných covidových omezení, která i jeho obor dost poškodila, nebude muset své podnikání opustit.