Na HZS Plzeňského kraje byl nahlášen v pondělí 23. května krátce před půl devátou večer. Na místo vyjela zásahová jednotka HZS Domažlice a spolu s ní i dvě jednotky dobrovolných hasičů.

Požár vznikl v bytě v přízemí, kouře vycházejícího z okna orientovaného k hlavní silnici Domažlice-Kdyně si všiml náhodný svědek.


„Byli jsme na dvoře a děti si na ohni opékaly buřty. Najednou přišel tady Tonda a říkal, že hoří. Koukal jsem v první chvíli na něj, jak to myslí, protože když chtějí děti opékat, musí mít oheň. Pak ale řekl, že hoří v bytě u paní v přízemí,“ řekl nám k okamžiku zjištění požáru obyvatel domu.


Oheň se vyřádil na vnitřním zařízení bytu, který se rázem stal neobyvatelným. Podle názoru odborníků měla žena štěstí, že někdy kolem osmé z bytu odešla.


„Pokud by v bytě například usnula, udusila by se jedovatými zplodinami,“ zazněl jeden z názorů hasičů.


Vyšetřovatel HZS byl na místě a podle předběžného zjištění požár zavinila neopatrnost. Neoficiální informace hovoří o tom, že jeho příčinou mohl být například nedopalek cigarety.


Po likvidaci požáru a vyšetřování se hasiči a policisté obrátili na zástupce vlastníka bytu, v tomto případě ředitele Domažlické správy nemovitostí Miloslava Milera, který od nich vyhořelý byt převzal.


„Nebylo to poprvé, co tady museli hasiči zasahovat. V minulosti už tu hořelo na půdě, ve sklepě a taky garáž na dvorku,“ uvedl jeden z nájemníků, který si nepřál být jmenován.


„Škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun, avšak uchráněné hodnoty činí 10 milionů korun. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru byla nedbalost,“ uvedla dnes Deníku Alena Marešová, mluvčí HZS Plzeňského kraje.