„Když přijely jednotky na místo, byla už budova o rozměrech zhruba deset krát dvacet metrů v plamenech. Zásah byl velmi komplikovaný a pro hasiče velmi riskantní. Byly proto povolány i zálohy," popsala požár mluvčí HZS Pavla Jakoubková.

V rozlehlém objektu se po prohoření začaly propadat stropy a proto byl zásah uvnitř budovy pro hasiče tak riskantní. Hasiči měli šest cisteren a k zvládnutí ohně potřebovali i výškovou techniku. K dispozici bylo i auto, které sváželo hasiče, kteří střídali své vysílené kolegy.
Požár se zasahujícím jednotkám podařilo zlikvidovat až v ranních hodinách a na základnu se vrátily až kolem druhé odpoledne. Nad požářištěm budou do sobotního rána ještě hlídkovat bělští dobrovolní hasiči.

Proč se opuštěná budova vzňala, se zatím zjišťuje.
Vyšetřování se ujala i kriminálka včetně psovoda se služebním psem.

Požáru přihlížel i starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

„Shořela významná městská památka. Byla to historická budova ze 14. století. Je to velká škoda. Protože objekt nebyl městským majetkem, kontaktovali jsme majitele a nyní bude na něm, co s ním podnikne dál. Oprava by ale byla velmi nákladná. Nebojím se říci, že jen renovace střechy by stála čtyři miliony," řekl Picka a dodal, že děkuje všem hasičům za výbornou práci.

„S obrovským nasazením dokázali požár zminimalizovat, jak to jen šlo. Naši hasiči zde zůstávají hlídkovat a my se jim alespoň postaráme o nějakou tu svačinu. Nedošlo zde k žádné tragédii, protože budova byla opuštěná," dodal.


Bělá požár ještě mnohem většího rozsahu zažila. V roce 1996 zde 263 hasičů z Domažlicka, Tachovska, Klatovska, Plzeňska i ze sousedního Německa bojovalo s 1 500 tunami hořící umělé pryskyřice vyskládané z 56 vagónů.