Obrovské obavy z rozšíření na nekontrolovatelnou mez vzbudil požár u obce Jivjany nahlášený hasičům ve středu 5. srpna po třetí hodině odpolední.

„Došlo k rozsáhlému požáru pole, louky a lesa, přičemž byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu," uvedla mluvčí HZS Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

„Byli jsme nyní právě u požáru strniště v Lazcích a teď nás odtamtud povolali k dalšímu," prohlásil bezprostředně po vyhlášení poplachu starosta týnských hasičů Petr Lahoda a dodal, že poslední dobou se jejich jednotka prakticky nezastaví.

Nakonec operační středisko vyslalo k požáru postupně 11 jednotek, a to profesionální z Nýřan a Stříbra a dále také dobrovolné hasiče z Horšovského Týna, Heřmanovy Huti, Kladrub, Staňkova, Starého Sedla, Stoda, Stříbra a také nedalekých obcí Velký Malahov a Zhoř.

„Na požářišti se točilo celkem 14 cisteren. Při příjezdu na místo se jednotky prioritně soustředily na to, aby se plameny nerozšiřovaly dál do lesa," podotkla Jakoubková.

„Požár se podařilo lokalizovat přibližně za hodinu, probíhá dohašování případných skrytých ložisek, ale oheň nehoří a dál se nešíří," sdělil na dotaz Deníku hodinu a půl po jeho vyhlášení velící důstojník Pavel Průša.

„Kolem šesté hodiny večer se první jednotky začaly vracet na základny. Na místě pak na dohlídku zůstali dobrovolní hasiči z Velkého Malahova. Požár napáchal v obecním lese škody za přibližně 50 tisíc korun. Na strništi škody nevznikly a majitelé louky se ohledně vzniklých škod doposud nevyjádřili," prohlásila včera mluvčí Jakoubková.

Pro hasiče nejsou podobné zásahy během letních veder, která panují, nijak příjemné. Své o tom ví i velitel týnských hasičů.

„Jsem momentálně na dovolené v Chorvatsku, kluci to tam teď ´odnášejí´ sami. Osobně kluky lituji, neboť jsem s nimi zažil ten pekelný týden, kdy jsme ve vedrech během pěti dní měli osm nebo devět zásahů a některé byly opravdu veliké," říká Pavel Lang.

„Zásah v takových povětrnostních podmínkách představuje obrovský nápor na techniku i na lidi. Je to hodně špatné. Pokud by takovéto počasí a množství požárů pokračovalo stejným způsobem, nedokáži si představit, jak dlouho jsou schopni nejen lidi, ale i technika tyto podmínky vydržet," dodává na závěr.