„V době příjezdu sanitky vykazoval muž ještě známky života, ale i přes veškerou snahu zdravotníků brzy nato zemřel. Na místě je výjezdová skupina, která zjišťuje příčiny požáru. Ten podle předběžného zjištění mohl způsobit nedopalek cigarety nebo závada na elektroinstalaci,“ sdělila dopoledne Deníku domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Přesnou příčinu požáru určí odborná expertíza.

Hasiči jim ve čtyři udělali budíček

V patře pod bytem, ve kterém hořelo, bydlí manželé Koubovi. "Byl jsem ještě venčit psa a spát jsem šel po půlnoci. Někdy ve čtyři nás probudilo bouchání na dveře. Vyběhli jsme ven, asi po půlhodině jsem se pak do bytu vrátil, a to už se nám ze stropu valily proudy vody. Tak jsem po bytě lítal s baterkou v zubech, protože elektřinu hasiči vypnuli, a rozmisťoval všude kyblíky, hrnce a vaničku," uvedl Deníku Vladislav Kouba.

Jeho manželka, jinak ředitelka Dětského domova ve Staňkově, ráno zajela na pracoviště, aby zařídila nejnutnější, on sám telefonoval do práce, že nepřijde.

"Pán tu bydlel několik měsíců, Nastěhoval se tehdy k nájemkyni bytu, která posléze zemřela. Když to chci říci slušně, byla to známá staňkovská figurka, měl rád alkohol a patřil mezi takzvaně nepřizpůsobivé," uvedl Deníku Kouba s tím, že v patře nad nimi sociálně slabí a nepřizpůsobiví lidé vždy bydleli a docházely za nimi návštěvy podobného ražení.

"Měli jsme strach, že se něco může stát, protože chodili opilí. Bohužel, stalo se to skutečností," doplnila ho manželka.

Vyšetřovatelům pomáhal i cvičený pes

Po prohlídce požářiště vyšetřovatelem hasičů a příslušníky služby kriminální policie byl do prostor vyhořelého bytu vpuštěn psovod se speciálně vycvičeným psem.

Požár vznikl v rohovém pokoji domu, podle informací byl muž nalezen přidušený v předsíni bytu. Na nosítkách byl vynesen z domu, při příjezdu záchranky ještě žil, ale nakonec na následky otravy kouřovými zplodinami zemřel.

Jak se vše událo

Dvaašedesátiletý Staňkovan zřejmě doplatit na způsob svého života. Hustého kouře, který vycházel z oken bytu, si všimli místí občané jdoucí do práce a přivolali hasiče.

„Byt byl při příjezdu jednotek celý zasažen kouřem a existovalo podezření, že se uvnitř nachází jeho uživatel,“ uvedla Deníku mluvčí hasičů Alena Marešová.

Odhad hasičů byl správný, muže skutečně našli. Vynesli ho na nosítkách před dům a pokoušeli se o resuscitaci. Muž se ale během požáru nadýchal zplodin a to se mu stalo osudným.

„Vzbudilo nás bouchání na dveře. Spali jsme, nic jsme nevěděli. Dotyčný tu žil několik měsíců, nastěhoval se k paní, která už zemřela. Byl známou staňkovskou figurkou, měl rád alkohol a patřil mezi takzvaně nepřizpůsobivé,“ řekl nám Vladislav Kouba s tím, že v patře nad nimi sociálně slabí a nepřizpůsobiví lidé bydleli vždy a docházely za nimi návštěvy podobného ražení.

„Měli jsme strach, že se něco může stát, protože chodili opilí. Bohužel, stalo se to skutečností,“ doplnila ho manželka Jana. „Byl jsem svědkem toho, že nedopalky cigaret házel na zem, popelník neměl,“ doplnil ji manžel.

Koubovi, kteří v domě žijí od roku 1992, museli byt kvůli požáru narychlo opustit. Po likvidaci plamenů byli vpuštěni zpět.

„Ze stropu se na nás valily proudy vody. S baterkou v zubech jsem lítal po bytě, protože elektřinu hasiči vypnuli, a rozmisťoval všude kyblíky, hrnce a vaničku, kterou jsem už několikrát vyléval. Vše je zničené, stropy, koberce… Je to hrůza. Ani nevím, jak dlouho bude trvat, než vše dáme do pořádku,“ líčil Deníku Kouba.

Hasiči odhadli škodu v požárem zničeném bytě na půl milionu, k ní se musí připočítat i další v bytě Koubových.

Město nebude řešit otázku oprav vyhořelého domu

Opravu prostor, které byly zničeny 1. září na náměstí T. G. Masaryka ve Staňkově požárem, nebude město jako menšinový vlastník objektu řešit. „Máme na domě podíl ve výši jedné třetiny, zbývající dvě jsou židovským majetkem, o který se stará zástupce majitelů, doktor Korecký z Plzně. Město tam sice vybírá nájem, ale podle podílů ho přerozděluje vlastníkům nemovitosti,“ vysvětlil Deníku starosta Alexandr Horák.