„Hlavní ale je, že jsme všichni v pořádku, že jsme stihli utéct," říká paní K. Ta byla doma sama se čtyřmi dětmi, když došlo k požáru. „Manžel byl zrovna pryč. Chtěli jsme si na přenosném grilu opéct buřty. Na chvíli jsem odešla je připravit, ale zafoukal vítr a bylo to," popisuje. "Nejhorší ale bylo, že hasiči přijeli snad až za hodinu po tom, co jsem volala," dodala.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Domažlic a dobrovolné jednotky z Poběžovic a Hostouně. Při příjezdu jednotek už hořel celý krov stodoly.

„Budova stavebně navazuje na rodinný dům. Hasiči do něj násilně vnikli za účelem vyhledání osob a provedli průzkum, kam až se požár rozšířil," popsala tisková mluvčí hasičů s tím, že v budovách se již nikdo nenacházel.

Požár napáchal škody předběžně za 300 tisíc korun, uchráněné hodnoty se odhadují na 200 tisíc.

„Střecha je úplně zničená, dům vyhořel. Zbyla tam kuchyň, obývací pokoj a dětský pokoj, ale stejně tam nemůžeme, protože by na nás spadl strop," uvedla paní K.

S rodinou našli dočasné útočiště u sousedů.

„Manžel se teď pokouší najít nějaké bydlení. Jestli se pak budeme moci vrátit a co uděláme s domem, to uvidíme až podle toho, co nám řekne statik," zakončila.

AKTUALIZOVÁNO: Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pouze pro upřesnění doplnil, že první tísňovou žádost o požáru ve Šitboři obdržel v 11:32 hodin. Operační středisko ihned vyslalo příslušné jednotky, konkrétně HZS Domažlice, SDH Hostouň a SDH Poběžovice. Všechny jednotky dodržely zákonem stanovené výjezdové časy, profesionální hasiči vyjeli do dvou minut od vyhlášení poplachu, dobrovolné jednotky to všechny stihly do pěti minut.

První jednotky na místo zásahu dorazily v 11:46 hodin, tedy necelou čtvrt hodinu od obdržení informace o požáru.

"Při prožívání traumatické události, tedy situace, kdy je člověk vystaven v krátkém čase extrémní zátěži, se spouští akutní reakce na stres. Kromě prožívání nejrůznějších emocí je charakteristické i změněné vnímání času, jedna minuta se může zdát být dlouhá jako hodina," poznamenala tisková mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.