Řízná siréna ohlašující požární poplach se rozezněla v sobotu krátce po 16. hodině Horním Chodskem. Ve chvíli, kdy řada obyvatel Domažlicka sledovala, jak si jednotliví kandidáti a strany vedly ve volbách, dílští a postřekovští hasiči vyjížděli k požáru auta mezi Díly a Klenčím pod Čerchovem.

Mohutný sloup dýmu, v jednu chvíli černě zabarveného, vznášející se nad lesnatým pásmem byl vidět zdaleka. Pozornosti Deníku neunikl.

Dílští a postřekovští hasiči zdolávali požár auta.

Při našem příjezdu na místo měli dílští hasiči červeného kohouta zkroceného a hořící vůz, jemuž žárem praskly na zadních kolech pneumatiky, již dohašovali.

„Jedná se o prověřovací cvičení jednotek Sborů dobrovolných hasičů Díly a Postřekov. Děláme ho každoročně a předem nehlášený poplach vyhlásilo krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje," vysvětlil velitel zásahu i SDH Díly Petr Ježo.

Dílští a postřekovští hasiči zdolávali požár auta.

V té době již byli na místě i hasiči z Postřekova.

„Byli jsme tu dřív, neboť jsme to na místo zásahu měli blíže, jsme domácí, takže jsme to zvládli asi do šesti minut. Vloni to bylo naopak," doplnil hasič Ježo.

Na práci hasičů, zvolený způsob hašení a provedení zásahu pečlivě dohlížel profesionální hasič Michal Bečvář, který je u HZS Domažlice již od roku 2004. Mimo jiné je vícenásobným reprezentantem kraje i ČR, například členem vítězného týmu Velké ceny ČR v požárním útoku, a také vítězem Mezinárodní požární soutěže CTIF, takzvané hasičské olympiády v chorvatském Varaždinu v roce 2005. Jak hodnotil dílské dobrovolné kolegy?

Dílští a postřekovští hasiči zdolávali požár auta.

„V podstatě hodnotím zásah jednotky z Dílů kladně, a to hned od dojezdového času, byli tu skutečně rychle. Jsem připraven, že budu kluky z Dílů chválit, protože se mi líbilo provedení jejich zásahu. Hlavně to, jak postupovali na proudu při zásahu, a také z pozice velitele zásahu bylo vše provedeno dobře. Moje hodnocení tím pádem bude pouze kladné," uvedl Bečvář.

Po uhašení vozu přišla řada na postřekovské hasiče, kteří byli pro možnost srovnání zásahu posláni s technikou na Díly. „Nyní auto znovu zapálíme, aby si naši kolegové také vyzkoušeli hašení," vysvětlil velitel zásahu Ježo.

Dílští a postřekovští hasiči zdolávali požár auta.

V době, než Postřekovští dojeli, jsme oslovili jednatele SDH Díly s otázkou ohledně rychlého provedení zásahu. „To je takhle normální. Když přijde esemeska, v tu ránu je celé naše zásahové družstvo v hasičské zbrojnici a už to fičí," odpověděl Miloslav Mazanec.

Zeptali jsme se ho i na loňské cvičení, kdy byli jejich kolegové z Postřekova rychlejší.

„Z naší strany to bylo k ohni dál, Postřekovští měli místo zásahu blíž. Letos tomu bylo naopak, takže jsme tu byli logicky dříve než oni," poznamenal jednatel SDH Díly.

Postřekovské hasiče opět pečlivě sledoval hasič-profesionál Bečvář.

„Myslím si, že to bylo opět v pořádku. Měli nějakou chybu na proudnici, teď se snažíme zjistit, co ji způsobilo. Důležité však je, že když se něco takového stane, dokáží to postřekovští hasiči řešit. Vzápětí jim došlo, že je někde chyba a proudnici vyměnili. Pak už pokračoval zásah standardně, takže i ten jejich byl v pořádku," shrnul.

Dílští a postřekovští hasiči zdolávali požár auta.

A jeho závěrečné hodnocení?

„Cvičení obou jednotek bych hodnotil jako velmi zdařilé a je dobře, že si zásah takto občas vyzkoušejí. My z HZS bychom tento zásah neprováděli jinak, vše udělali tak, jak měli," zakončil Bečvář.