S požárem lesa asi tři kilometry od Malonic bojovalo v pátek odpoledne šest jednotek hasičů. Hořet začalo kolem půl čtvrté odpoledne. Ohně a stoupajícího dýmu si všiml jeden z obyvatelů Malonic a včas zalarmoval hasiče i policii.

„K požáru došlo s největší pravděpodobností kvůli odhozenému nedopalku cigarety. Shořela hrabanka na rozloze sedmi arů, oheň spálil mladé stromy a vzrostlé borovice, smrky a modříny ve stáří asi sto let mají ohořelou kůru ve spodní části kmene. Předběžně byla škoda odhadnuta na čtyři tisíce korun," řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Jen díky rychlému zásahu hasičů se podařilo oheň zlikvidovat včas, aby se kvůli  větru a suchu ještě nerozšířil. Zásah však ztěžoval nepřístupný terén a hašení bylo složité i z toho důvodu, že se v blízkosti ohně nenacházel vodní zdroj.

Jako první byli na místě dobrovolní hasiči z Blížejova.
„Čekali tam na nás dva lesáci, kteří nás zavedli na místo.  Les leží mezi poli a dostat se  tam bylo dost náročné. Když jsme dorazili, byly hlavně mladé stromky v metrových plamenech. Začali jsme ihned hasit. Společně s ´profíky´ se požár podařilo asi za hodinu lokalizovat a za další hodinu úplně zlikvidovat. Práci nám ztěžoval silný vítr, hrozilo nebezpečí, že se rychle rozšíří na ostatní porost. Vodu jsme museli kyvadlově převážet až ze Lštění, kde ji doplňovali tamní hasiči," popsal situaci Karel Steinbach ml., velitel výjezdové jednotky SDH Blížejov.

Požár lesa v Malonicích nebyl o uplynulém víkendu jediným.  V sobotu hořela hranice dřeva v Kolovči a v neděli v půl jedenácté hromada suchých větví v Nevolicích. U obou případů byla na vině  nedbalost.
„Obecně platí, že každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život  a zdraví osob, zvířat a majetku.  Za silného větru a v období sucha, které nyní vládne, bychom neměli oheň rozdělávat vůbec. I malý vánek  je schopen  oheň rozšířit na okolní hořlavé materiály. V posledním období hasiči zaznamenávají  nárůst požárů v přírodním prostředí, nejčastější příčinou těchto požáru je nedbalost," varuje Václav Petržík, ředitel HZS  Domažlice.