Březen-Měsíc knihy pomalu končí. Pro ženu, již vídáme řadu let v domažlickém Chodském knihkupectví – Lidmilu Haasovou, však práce nekončí. Mezi knihami bude i nadále, ostatně ji provází již 18 let.

Od roku 1994 zažila v oblasti prodeje knih spoustu změn.

„Vše se postupně vyvíjelo. Na trhu se objevila spousta vydavatelů, bylo to někdy těžké se mezi nimi zorientovat. Na druhé straně to bylo dobré v tom, že byl velký hlad po knihách. Zvláště byl zájem o ty, které se dočkaly vydání po dlouhé době, kdy vycházet nemohly. Bylo to velice příjemné období,“ říká k počátkům své práce Haasová.

Dá se říci, že je domažlickým patriotem, spousta nabízených knih má vztah k našemu regionu. „Pocházím sice od Plzně, ale žiji na Chodsku už spoustu let. Do Domažlic jsem poprvé přišla v patnácti letech na střední školu. Žila jsem nějaký čas ještě v Pocinovicích u Kdyně, ale v Domažlicích jsem už skutečně doma,“ říká.

Pokud se podívá do minulosti, byl tehdy o knihy větší zájem než nyní?

„Rozhodně je v současnosti o knihy daleko menší zájem. Zaprvé před lety vycházely knihy, které byly předtím na ´černé listině´, zadruhé v té době ještě nefungoval internet. A za třetí tehdy knihy nebyly v takových cenových relacích, jako jsou v současnosti. Tím je řečeno vše,“ odpovídá Haasová s tím, že nejen cena knih postupem času o hodně vzrostla.

Chodské knihkupectví nabízí nejen knihy pro dospělé, ale i pro děti, dále různé průvodce a také odborné knihy.

„Máme daleko více knih pro dospělé, než pro děti, které tvoří zhruba čtvrtinu až třetinu nabídky. Největší zájem je o dětské fantasy, jako je třeba Harry Potter, a z knih pro menší děti hlavně o klasické české pohádky. Mládež zase vyhledává spíše knihy o upírech,“ směje se Haasová.

Zákazníci si prý vybírají dětské knihy i podle ilustrátorů. „Velký zájem je o Ladu nebo Zmatlíkovou a myslím si, že za ty roky se kvalita ilustrací v dětských knihách hodně zlepšila. Vydavatelé se řídí podle poptávky, takže vychází knihy s ilustracemi dvou již jmenovaných kreslířů, ale i tradiční oblíbené knížky od Zdeňka Milera – například s krtečkem. Disneyovky, které byly populární před x lety, už tolik nejdou,“ říká s tím, že stále se prodávají například knihy, jako jsou Boříkovy lapálie či Mikulášovy patálie: „Ty jdou pořád.“

V Chodském knihkupectví nechybí ani slovníky.

„Kupují je převážně studenti, ať už se jedná o anglicko- či německo-český slovník. Vedle toho kupují ti, kteří cestují do zahraničí, kapesní slovníky a konverzace. Zájem je i o učebnice pro samouky,“ dodává.

close LIDMILA HAASOVÁ. Mezi knihy se dostala v roce 1994 a neměnila by. zoom_in

Dá se říci, kdy má knihkupectví žně?

„O Vánocích, Březen-Měsíc knihy už na lidi neplatí tak, jako dříve. Zájem o regionální literaturu, mapy a pohlednice je hlavně během turistické sezony,“ prozrazuje Haasová.

Během jejího působení mezi knihami došlo i na takové okamžiky, kdy musela říct ´nemáme´.

„Není to však problém, neboť požadovanou knihu je možné během krátké doby objednat, což je oproti dobám dávno minulým velký posun vpřed,“ pochvaluje si navzdory tomu, že zvýšení DPH u knih mělo na jejich prodej také vliv.

Pokud by stála na prahu roku 1994, šla by do podnikání v knihkupectví znovu? „Určitě, protože knížky mám ráda a baví mě to. Moc času na čtení ale nemám. Pokud si přece jen chvilku najdu, sáhnu zpravidla po české beletrii, případně po dobré psychologické detektivce,“ říká.

Na vyšší daň z přidané hodnoty (DPH), která od ledna vzrostla z 10 na 14 % má svůj vlastní názor.

„Kdyby to záleželo pouze na mně, úplně bych DPH zrušila. Knihy mám moc ráda a přála bych si, aby byly knihy levnější a pro všechny dostupnější. Stává se, že si u nás lidé vezmou tu nejlevnější knihu, nebo si ji tu odloží a přijdou, až na ni mají peníze,“ zakončila Haasová