VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci hlásí po zimě škody hlavně na pšenici

Domažlicko - Letošní holomrazy napáchaly řadu škod. Zástupci některých zemědělských podniků uvádějí, že část porostů budou muset zaorat.

19.3.2012
SDÍLEJ:

Traktor brázdící pole nedaleko Mrákova.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Únorové a březnové holomrazy nadělaly starosti zemědělcům. Ti nyní zkoumají, kolik škody neobvyklý průběh začátku roku napáchal.

Velké problémy způsobily holomrazy například podniku AGRO Staňkov. „Řepka sice dopadla celkem dobře, horší je to s pšenicí. Bude se muset dosívat a máme tady i nějaké druhy, které budeme muset zaorat,“  říká agronom Václav Vítek.

Holomrazy na Staňkovsku zničily zejména šlechtěné odrůdy pšenice. „Jedná se o odrůdy Asano a Potenzial pocházející z Německa a Francie. Vymrzlo nám triticale, což je kříženec pšenice a žita,  které používáme na krmení. Pšenice jsou mrazy hodně popálené, ale je fakt, že máme zaseté i odrůdy, které regenerují. Ale i tam je 20-30% rostlin, které už se nevzpamatují,“ smutně konstatuje agronom Vítek a dodává, že podobná zima s holomrazy a stejnými následky byla někdy před 30 lety.

Následky holomrazů sledují i na Mrákovsku.

„Zatím zkoumáme, jak ozimy dopadly. Vegetace se ještě pořádně neprobudila, protože až ve čtvrtek se začalo oteplovat. Předpokládáme, že u nás přežily všechny řepky i ozimé ječmeny. U pšenic však z 350 hektarů budeme muset zřejmě  53 hektarů zaorat.  Jedná se o pšenici vysetou na svahu mezi Pelechy a Pasečnicí, kde holomrazy škodily více než jinde. U ostatních porostů to jde zatím těžko posoudit, ale doufám, že více obilí nebudeme muset zaorávat,“ doufá agronom ZOD Mrákov Václav Kůstka.

Na druhé straně se neobává, že by příznivé vegetaci porostů nyní něco bránilo.

„Za únor sice u nás napršelo pouze kolem 12 mm srážek, což je málo, ale myslím si, že půda není v současné době vyschlá, takže rostliny nebudou poškozeny suchem. Spíše čekáme na oteplení, aby se na polích zjistilo, jak na tom vlastně jsme. Od toho se budou odvíjet další práce na polích,“ dodává mrákovský agronom Kůstka.

Letošní zima znamenala problémy nejen pro velké podniky, obavy mají i soukromí zemědělci. František Červený z FOMAS Spálenec vyčkává, podle něj snad tento týden ukáže, zda bude letošní rok bohatý nebo naopak chudý. „Na takové prognózy je ještě brzy. Uplynulý teplý víkend nám pomůže odhalit, co všechno únorové holomrazy napáchaly. Mohu s jistotou říci, že škody budou. Už dnes je to vidět na ozimé pšenici,“ poznamenal zemědělec.

 

Otázka pro Ludvíka Jírovce, ředitele Okresní agrární komory Domažlice:

Jaký vývoj  v zemědělství z ekonomického hlediska letos očekáváte?

„Moc pozitivní výhled to není. Předpokládám, že tento rok bude tvrdší. V naší oblasti je významný chov mléčného skotu. Podle některých zatím nepotvrzených zpráv mlékárny plánují snížení výkupních cen. Dolů půjdou zřejmě i ceny obilí, což bude ale zřejmé až po sklizni. Předpokládáme, že dolů nepůjdou ceny nafty, která je pro nás zásadní položkou v nákladech. Navíc hrozí ztráta zelené nafty, ze které neplatíme spotřební daň. Navíc to vypadá, že letos nebudou dotace na udržení citlivých komodit jako je chov prasat a dojnic. Jak říkají zemědělci, kuřata se počítají na zimu, takže přesnější údaje budou známy později.“

Autor: Redakce

19.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bramboriáda v MŠ Koloveč.
13

Kolovečtí Motýlci si užili Bramboriádu

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Domažličtí strážníci budou jezdit Octavií na stlačený zemní plyn

Domažlice – Nové služební vozidlo Škoda Octavia slouží od středy domažlickým strážníkům.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení